Dni Lawinowo-Skiturowe i jubileusz 5+Szkoły Górskiej

Dziesięć lat temu, w styczniu 2007 roku zorganizowaliśmy pierwsze szkolenie lawinowe w Tatrach. Zajęcia prowadził Marcin Józefowicz dla kilku kursantów. Korzystaliśmy z doświadczenia instruktorów TOPR ale nie wiedzieliśmy, czy znajdą się turyści chętni na szkolenia z unikania lawin i pracy z detektorami… Od tego czasu w Schronisku Pięć Stawów przeszkoliliśmy ponad 3500 osób, z naszej bazy i sprzętu korzystają dziś służby wojskowe i Ratownicy TOPR na swoich wewnętrznych szkoleniach, wreszcie gościliśmy również Manuela Gensweina, guru profilaktyki lawinowej ze Szwajcarii.

W dziesiątym sezonie działalności w naszej Szkole oprócz kursów lawinowych znajdują się także  kursy skiturowe, skialpinizmu, turystyki zimowej i wysokogórskiej oraz długa lista wycieczek letnich i zimowych na szczyty poza szlakami turystycznymi. Współpracują z nami doświadczeni Ratownicy TOPR, Instruktorzy PZA, Międzynarodowi Przewodnicy IVBV oraz Przewodnicy Tatrzańscy.

Od sześciu lat wiosną organizujemy również jedyne tego typu spotkanie w Tatrach: Dni Lawinowo-Skiturowe promujące bezpieczną turystykę zimową, poszanowanie dla przyrody i odpowiedzialne zachowania w górach. W tym sezonie Dni odbędą się w weekend 24-25 marca 2018r. i będą finałem świętowania dziesięciolecia 5+Szkoły Górskiej. Jak co roku na bezpłatnych szkoleniach nasi instruktorzy podzielą się wiedzą dotyczącą aspektów bezpiecznej i odpowiedzialnej turystyki pieszej i skiturowej. A po szkoleniach, w gościnnych progach schroniska, gospodarze przygotują niezapomniany finał – nie tylko z tortem i pięciostawiańską szarlotką…

Większość naszych kursów odbywa się w Dolinie Pięciu Stawów, uznawanej za najbardziej śnieżną dolinę w Tatrach, ale szkolimy także w innych rejonach. Wszystkie nasze przedsięwzięcia odbywają się za zgodą Tatrzańskiego Parku Narodowego, a kursy spełniają także wytyczne Polskiego Związku Alpinizmu. I na koniec najważniejsze – dobra atmosfera, wysokogórskie nastroje i kameralne grupy – obiecujemy, że to się u nas nie zmieni przez najbliższe 100 lat ?

Do zobaczenia w Tatrach!