marcin j

MARCIN JÓZEFOWICZ

Jest zawodowym ratownikiem TOPR – Starszym Instruktorem Ratownictwa. Specjalizuje się w ratownictwie jaskiniowym i lawinowym, prowadzi aktywną działalność wspinaczkowa i jaskiniową. Jest przewodnikiem psa lawinowego. Wieloletni szef szkolenia ratowników TOPR. Dodatkowo w TOPR odpowiedzialny jest za detektory lawinowe, odbiorniki GPS, systemy informacji wizualnej oraz wdrażanie nowych technologii. Współorganizuje kursy lawinowe w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. Ponadto, jego pasją jest fotografia (jako fotograf i fotoreporter specjalizuje się w fotografii górskiej).

MACIEK CIESIELSKI

Instruktor Alpinizmu, Taternictwa oraz Wspinaczki Skalnej PZA. Instruktor wspinaczki wysokogórskiej oraz wspinaczki sportowej – uprawnienia państwowe. W poprzednich kadencjach vice-prezes Polskiego Związku Alpinizmu i członek Komisji Szkolenia PZA. Ratownik ochotnik TOPR. Międzynarodowy przewodnik UIAGM/IVBV/IFMGA oraz członek Komisji Technicznej Polskiego Stowarzyszenia Przewodników Wysokogórskich. Wspina się od 97 roku. Autor nowych dróg i licznych powtórzeń w górach Europy, Alaski, Azji, na Grenlandii, w Patagonii, Iranie, w USA i Kanadzie, w Alpach i w Himalajach. Redaktor w wydawnictwie Góry. Publikował również w Taterniku, Climbing’u oraz AAJ. Należy do teamu wspinaczkowego najlepszych outdoorowych firm świata ARCTERYX, PETZL, SCARPA, LYOFOOD, JULBO i MAJESTY SKIS.

maciek
kubuś

KUBA HORNOWSKI

Jest zawodowym ratownikiem TOPR –  specjalizuje się w ratownictwie medycznym, prowadzi aktywną działalność wspinaczkowa i skialpinistyczną. Instruktor Narciarstwa Wysokogórskiego Polskiego Związku Alpinizmu, Przewodnik Tatrzański II klasy. Dusza człowiek 🙂
Prowadzi kursy skiturowe oraz wycieczki wysokogórskie.

ANDRZEJ MARASEK

Od najmłodszych lat związany z górami, gdzie realizuje swoje pasje i marzenia. Zdobyte w ten sposób doświadczenie wykorzystuje dzisiaj jako czynny przewodnik i instruktor. Jest zawodowym Ratownikiem TOPR, wysokogórskim Przewodnikiem Tatrzańskim I klasy, Instruktorem Narciarstwa Wysokogórskiego PZA, Instruktorem Wykładowcą SITN – PZN, Instruktorem Kanioningu. Prowadzi kursy skilapinizmu, skiturowe oraz wycieczki wysokogórskie. Opiekun dzieci i młodych skialpinistów z Młodzieżowego Klubu Wysokogórskiego Zakos.

marasek 2
siwy

ADAM „SIWY” PIEPRZYCKI

Instruktor taternictwa PZA, trener wspinaczki sportowej i instruktor wspinaczki wysokogórskiej (uprawnienia państwowe), licencja ekipera PZA. Wspina się od 1993 r. Jest ratownikiem TOPR. Działa w ramach TBM (Zamarła Turnia), Komisji Szkolenia Wspinaczki Skalnej i Wysokogórskiej, Komisji Bezpieczeństwa PZA oraz Zespołu d/s Szkolenia KWS PZA. Jestem autorem nowych dróg w Tatrach i Karakorum. Lubi różnorodność wyzwań: od boulderingu i hakówki przez wspinanie w skałkach do gór latem i zimą . Brał udział w wyjazdach poza Europę: Yosemite (USA) oraz rejon Trango (Pakistan).

PRZEMEK CHOLEWA

Urodzony w Wadowicach, w Tatry miał dalej niż koledzy z Zakopanego, lecz szybko nadrobił dystans i poświęcił się górom bez reszty. Jest Ratownikiem TOPR, Instruktorem Narciarstwa Wysokogórskiego PZA a od 2018 roku także międzynarodowym Przewodnikiem IVBV. Wspina się latem i zimą w Tatrach, Alpach oraz Norwegii, jednak jego specjalnością są przewodnickie  wyjścia wysokogórskie  oraz kursy skiturowe. Miłością do nart zarazi każdego 🙂

kurs-201
krzanik

PIOTREK KRZAN

Od kilkunastu lat Przewodnik Tatrzański, z uprawnieniami wysokogórskiego przewodnika tatrzańskiego I klasy. Taternik, taternik jaskiniowy, zapalony narciarz skiturowy i instruktor narciarstwa. W górach spędza ok. 300 dni w roku i w większości z dala od szlaków. Z wykształcenia przyrodnik, zawodowo związany z Tatrzańskim Parkiem Narodowym.

ROBERT „ROKO” ROKOWSKI

Instruktor Alpinizmu i Taternictwa PZA. Instruktor Wspinaczki Wysokogórskiej oraz wspinaczki sportowej – uprawnienia państwowe. Członek Komisji Szkolenia PZA. Ratownik TOPR. Przewodnik Międzynarodowy IVBV. Adiunkt na AWF w Krakowie. Zainteresowania naukowe – biologiczne, psychiczne i środowiskowe determinanty ruchu ludzkiego. Publikuje w prasie wspinaczkowej („Brytan”, „Góry”) i naukowej („Antropomotoryka”, „Kierunki doskonalenia treningu i walki sportowej”). Wspina się od 1991 roku. Lubi wspinanie w skałkach, a także w górach tak latem jak i zimą. W latach 2002-2003 laureat nagród KWIU PZA. Min. w 2003 roku otrzymał pierwszą nagrodę KWIU PZA za najlepsze przejście sezonu zimowego w Tatrach (15.10 do Yumy w 21 godz. non stop ), a w 2007 roku została mu przyznana nagroda tzw. „Brytana roku” za jednodniowe zimowe przejście Superdiretissimy (V+ A2) na Kazalnicy Mięguszowieckiej.

roko
Jan-Krzeptowski-Sabaa — kopia

JAN KRZEPTOWSKI-SABAŁA

Przewodnik tatrzański specjalizujący się w turystyce przyrodniczej oraz edukacji ekologicznej. Pracownik Tatrzańskiego Parku Narodowego – koordynator wolontariatu i edukator. Prowadzi szkolenia z zakresu ochrony przyrody dla przewodników tatrzańskich, taterników, skiturowców i wielu innych grup działających w Tatrach. Propaguje etykę outdoorową „Leave no Trace” oraz „Zero Waste”. Z wykształcenia leśnik, absolwent Wydziału Leśnego Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.

ROBERT KIDOŃ

Urodzony w Zakopanem, z Tatrami związany od dziecka. Zawodowy ratownik TOPR, starszy instruktor TOPR, instruktor wspinaczki wysokogórskiej, instruktor narciarstwa wysokogórskiego, instruktor narciarstwa alpejskiego. Specjalizuje się w ratownictwie z powietrza (ratownik pokładowy TOPR) oraz jaskiniowym. Stażysta Speleo Secours Francais. W TOPR odpowiada za wyposażenie i stan magazynu wyprawowego oraz szkolenia. Paralotniarz, aktywny wspinacz i pasjonat skialpinizmu.

Robert