Zapraszamy na praktyczne szkolenie, które może Was uratować podczas załamania pogody, kiedy złapie Was noc, czy po prostu zgubicie się w górach!

Nawigacja to podstawowa a nieco zaniedbywana umiejętność, którą powinna posiadać każda osoba, która chce samodzielnie zdobywać góry. Kurs przeznaczony jest dla tych, którzy chcą poznać podstawowe zasady nawigacji w górach. Ideą zajęć jest przygotowanie do samodzielnego prowadzenia nawigacji w nieznanym terenie, lub do kontrolowania trasy przy ograniczonej widoczności, nocą lub w sytuacjach awaryjnych.

Podczas kursu nauczysz się jak korzystać zarówno z analogowych jak i zaawansowanych narzędzi służących do orientacji w terenie czy podążania wyznaczoną trasą. Dzięki temu, że większa część zajęć prowadzona jest w terenie, wiedzę od razu przekładasz na praktykę poruszania się w górach.

Podczas kursu pracujemy na wysokiej jakości sprzęcie firmy GARMIN.

Czas trwania:
Kurs w rejonie wylotu Doliny Chochołowskiej (i Lejowej) trwa 11h, zaczyna się o godz.8.00 a kończy o 19.00.
Kurs w Dolinie Pięciu Stawów, ze względu na dłuższy czas dojścia, rozpoczyna się pierwszego dnia wieczorem, o godzinie 20:00, a kończy po południu, około godziny 17.00.

Kadra: Marcin Józefowicz – wieloletni szef szkolenia Ratowników TOPR.

Miejsce: rejon wylotu Doliny Chochołowskiej i Doliny Lejowej. Zbiórka o 8.00 przy Leśniczówce u Zięby.

Cena: 425 zł/osoba
W cenie: zajęcia z instruktorem w terenie, wykłady, prezentacje, sprzęt konieczny do przeprowadzenia zajęć, ubezpieczenie NNW, obiad.
Cena nie zawiera zakwaterowania.

Dojazd / dojście do miejsca rozpoczęcia zajęć we własnym zakresie.

Terminy w 2023r.:

08:00 Zajęcia teoretyczne: mapa jako rzut terenu, symbole i skala, orientacja.
08:30 Zajęcia teoretyczne: kompas, bieguny, azymut, wysokościomierz – zasada działania, zakres błędu, kalibracja, sposoby wykorzystania w nawigacji górskiej. Przygotowanie trasy: azymut na odległość i azymut do wysokości.
10:30 Ćwiczenia w terenie: orientacja mapy, wyznaczanie azymutu w terenie, określanie swojego położenia. Poruszanie się po wyznaczonej trasie: azymut na odległości, azymut do wysokości.
13:30 Obiad.
14:00 Zajęcia teoretyczne: praca z GPS w terenie, zbieranie „śladów” i punktów, przygotowanie tras w komputerze, archiwizacja działań górskich.
15:30 Zajęcia w terenie: praca z GPS, zapis śladu, powrót po śladzie, zapis punktu, powrót do punktu, poruszanie się po trasie.
18:00 Zajęcia teoretyczne: omówienie śladów z terenu, archiwizacja śladów w chmurze.
19:00 Zakończenie kursu.

– GPS (nieważne jakiego typu, ale ważne aby był przenośny, z własnym zasilaniem). Po wcześniejszym ustaleniu istnieje możliwość pracy na sprzęcie kursowym,
– kompas (po wcześniejszym ustaleniu istnieje możliwość pracy na sprzęcie kursowym),
– wysokościomierz (po wcześniejszym ustaleniu istnieje możliwość pracy na sprzęcie kursowym),
– odzież oraz obuwie adekwatne do panujących warunków
– mały plecak w który możemy spakować się na całodzienne wyjście

– posiadanie ubrania, obuwia i ekwipunku odpowiedniego do podejmowania działań w Tatrach stosownie do pory roku
– osoby niepełnoletnie są zobowiązanie posiadać pisemną zgodę rodziców lub opiekunów na uczestnictwo w kursie

– ostateczne potwierdzenie czy kurs się odbędzie uczestnicy otrzymają na tydzień przed planowanym terminem
– warunkiem odbycia się kursu w podanej cenie jest uczestnictwo minimum pięciu osób. W razie zgłoszenia się mniejszej ilości osób, cena do negocjacji,
– dla grup zorganizowanych istnieje możliwość organizacji kursu w innym terminie
– organizator zastrzega sobie prawo do odwołania bądź przeniesienia kursu z powodów złych warunków atmosferycznych. W takim przypadku kwota wpłacona za kurs będzie zwrócona lub przeniesiona na wskazany termin.

Miejsce: Dolina Pięciu Stawów Polskich

Cena: 425 zł/osoba
W cenie: zajęcia z instruktorem w terenie, wykłady, prezentacje multimedialne, sprzęt konieczny do przeprowadzenia zajęć, ubezpieczenie NNW.
Cena nie zawiera zakwaterowania i wyżywienia.

Nocleg oraz wyżywienie płatne dodatkowo, bezpośrednio w schronisku.
Dojazd / dojście do schroniska w Dolinie Pięciu Stawów we własnym zakresie.

Istnieje możliwość skorzystania z pakietu zawierającego 1 nocleg i 3 posiłki (od kolacji w sobotę do obiadu w niedzielę) w cenie 195zł.

Terminy w 2023r.:
5-6 maja
6-7  maja
3-4  listopada
4-5  listopada

20:00 Spotkanie w schronisku.
Wymiana informacji na temat posiadanej wiedzy.
Pierwsze wykłady: mapa jako rzut terenu, symbole i skala, orientacja.

08:00 Śniadanie.
11:30 Ćwiczenia w terenie: orientacja mapy, wyznaczanie azymutu w terenie, określanie swojego położenia. Poruszanie się po wyznaczonej trasie: azymut do odległości, azymut do wysokości.
13:00 Obiad.
13.30 Zajęcia teoretyczne: praca z GPS w terenie, zbieranie „śladów” i punktów, przygotowanie tras w komputerze, archiwizacja działań górskich.
15.00 zajęcia praktyczne:
Ćwiczenia w terenie: praca z GPS, zapis śladu, powrót po śladzie, zapis punktu, powrót do punktu, poruszanie się po trasie.
17.00 Zakończenie kursu.

– odzież oraz obuwie adekwatne do panujących warunków
– mały plecak w który możemy spakować się na całodzienne wyjście

– posiadanie ubrania, obuwia i ekwipunku odpowiedniego do podejmowania działań w Tatrach w okresie jesiennym