Kurs przeznaczony jest dla osób planujących ambitne wyjścia wysokogórskie z elementami wspinaczki oraz koniecznością asekuracji lub autoasekuracji w terenie, w którym znajdują się stałe punkty, a także dla tych, którzy chcą się wybrać na via ferraty.  Nie trzeba mieć ukończonego żadnego szkolenia, ale wskazane jest doświadczenie na szlakach tatrzańskich uważanych za trudne.

Kadra:
Naszą kadrę stanowią licencjonowani instruktorzy taternictwa i alpinizmu Polskiego Związku Alpinizmu oraz międzynarodowi Przewodnicy IVBV.

Cena: 1100 PLN (liczba osób: 6)
W cenie: zajęcia z instruktorem w terenie oraz wykłady, ubezpieczenie NNW, sprzęt niezbędny do przeprowadzenia zajęć, certyfikat uczestnictwa oraz gadżet 5+: ekologiczna butelka Esbit.

Noclegi oraz wyżywienie płatne są bezpośrednio w schronisku.
Dojazd / dojście do schroniska w Dolinie Pięciu Stawów we własnym zakresie.
Istnieje możliwość skorzystania z pakietu zawierającego 2 noclegi i 6 posiłków (od kolacji pierwszego dnia do obiadu trzeciego dnia) w cenie 360zł.

Terminy w 2024r.:
7–9 czerwca
21-23 czerwca
6-8 września
20-22 września
22-24 września
27-29 września
9-11 października
11-13  października
13-15 października
16-18 października
18-20 października
20-22 października

1 Dzień:
20:00 Spotkanie w schronisku, zapoznanie się grupy, szczegółowe omówienie zajęć i planu na kolejne dwa dni.
– omówienie sprzętu wspinaczkowego i turystycznego niezbędnego do uprawiania turystyki kwalifikowanej.
– omówienie zagrożeń obiektywnych związanych z uprawianiem letniej turystyki kwalifikowanej.
– omówienie podstaw nawigacji: czytanie mapy, korzystanie z kompasu.

Dzień 2 oraz 3:
W praktyce oraz w teorii:
– nawijanie na siebie liny i jej skracanie
– zastosowanie absorberów do pokonywania łańcuchów jako ubezpieczenia typu via ferrata
– poruszanie się po łańcuchach
– poruszanie się z asekuracją lotną
– asekuracja partnera (ze stanowiska, z ciała, z uprzęży)
– zjazdy z przyrządem oraz zjazd awaryjny z „półwyblinki”
– podstawy użycia liny i sprzętu asekuracyjnego.

Kurs zakłada zajęcia na stanowiskach treningowych w Dolinie oraz jedno wyjście wysokogórskie w rejonie Doliny Pięciu Stawów.

– odzież oraz obuwie adekwatne do panujących warunków
– kijki teleskopowe (opcjonalnie)
– rękawiczki (w tym jedna para cienkich roboczych, do ochrony dłoni podczas chodzenia po via ferratach)
– okulary i krem przeciwsłoneczny
– mały plecak w który możemy spakować się na całodzienne wyjście
– jeśli ktoś ma, i chce szkolić się na swoim/używanym przez siebie sprzęcie to: uprząż, 3 karabinki typu HMS, przyrząd asekuracyjny, kask, lonże z absorberami stosowanymi do wspinania się po via ferratach

– posiadanie ubrania, obuwia i ekwipunku odpowiedniego do podejmowania działań w Tatrach stosownie do pory roku
– osoby niepełnoletnie są zobowiązane posiadać pisemną zgodę rodziców lub opiekunów na uczestnictwo w kursie

– ostateczne potwierdzenie czy kurs się odbędzie uczestnicy otrzymają na tydzień przed planowanym terminem
– warunkiem odbycia się kursu w podanej cenie jest uczestnictwo minimum pięciu osób. W razie zgłoszenia się mniejszej ilości osób, cena do negocjacji,
– dla grup zorganizowanych istnieje możliwość organizacji kursu w innym terminie
– organizator zastrzega sobie prawo do odwołania bądź przeniesienia kursu z powodów złych warunków atmosferycznych. W takim przypadku kwota wpłacona za kurs będzie zwrócona lub przeniesiona na wskazany termin.