5+ Szkoła Górska powstała w 2007 roku przy najwyżej położonym Schronisku w Tatrach, w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. Wtedy zorganizowaliśmy pierwsze szkolenie lawinowe w Tatrach, opierając się na wiedzy i doświadczeniu Ratowników TOPR. Program kursu opracował wieloletni szef szkolenia tej instytucji – Marcin Józefowicz, który jest z nami do dziś. Od tego czasu systematycznie się rozwijamy i liczba organizowanych przez nas szkoleń rok rocznie rośnie, a z naszej bazy i sprzętu korzystają także służby wojskowe i ratownicy na swoich wewnętrznych szkoleniach.  W 2014 roku gościliśmy również Manuela Gensweina, guru profilaktyki lawinowej ze Szwajcarii, dzięki któremu zakupiliśmy – jako pierwsi w Polsce – ogródek lawinowy Easy Searcher.

W bieżącym sezonie w naszej Szkole oprócz kursów lawinowych znajdują się także kursy skiturowe, skialpinizmu, turystyki zimowej i wysokogórskiej, nawigacji, skałkowe, via ferrat oraz długa lista wycieczek letnich i zimowych na szczyty poza szlakami turystycznymi. Ponieważ skituring co roku zyskuje na popularności, prowadzimy szkolenia już na trzech poziomach zaawansowania, a co roku oferta kursów jest powiększana. Jako jedni z pierwszych zorganizowaliśmy kurs skialpinizmu dla zaawansowanych, szkolimy też z jazdy w terenie freeride. Dbamy o to, by szkolili u nas najlepiej jeżdżący Instruktorzy Narciarstwa Wysokogórskiego PZA. Przy wszystkich kursach współpracują z nami doświadczeni Ratownicy TOPR, Instruktorzy PZA, Międzynarodowi Przewodnicy IVBV oraz Przewodnicy Tatrzańscy.

Wydarzenia i kursy
Od 2011 roku wiosną organizujemy  jedyne tego typu spotkanie w Tatrach: Dni Lawinowo-Skiturowe promujące bezpieczną turystykę zimową, poszanowanie dla przyrody i odpowiedzialne zachowania w górach. Jak co roku na bezpłatnych szkoleniach nasi instruktorzy dzielą się wiedzą dotyczącą aspektów bezpiecznej i odpowiedzialnej turystyki pieszej i skiturowej.

Większość naszych kursów odbywa się w Dolinie Pięciu Stawów, uznawanej za najbardziej śnieżną dolinę w Tatrach, ale szkolimy także w innych rejonach. Szkolenia skiturowe dla początkujących odbywają się w rejonie Kasprowego Wierchu, a kursy skialpinizmu w najciekawszych rejonach Hali Gąsienicowej i Morskiego Oka. Wszystkie nasze przedsięwzięcia odbywają się za zgodą Tatrzańskiego Parku Narodowego, a kursy prowadzone są przez najlepszych specjalistów i praktyków w swoich dziedzinach.

Festiwale górskie i podróżnicze
Co roku jesteśmy obecni na największych festiwalach górskich. Bezpośredni kontakt z przyszłymi kursantami oraz przygotowane przez nas szkolenia, wykłady i spotkania odbywają się min. podczas Festiwalu im. Andrzeja Zawady w Lądku Zdroju czy na Krakowskim Festiwalu Górskim.

Siła ludzi
Siłą naszej Szkoły są ludzie – Marcin Józefowicz, Maciek Ciesielski, Andrzej Marasek, Kuba Hornowski, Boguś Kowalski, Przemek Cholewa, Robert Kidoń, Adam Pieprzycki, Robert Rokowski, Krzysiek Korn, Ludwik Wilczyński, Paweł Strzelecki, Wojtek Malawski, Robert Chirk, Łukasz Zubek, Sławek Szlagowski, Przemek Pawlikowski, Gosia Grabska, Sławek Jabłoński – jedni z najlepszych i najbardziej doświadczonych Instruktorów i Przewodników, świetnych wspinaczy, narciarzy i lawinowców.

W biurze na nizinach pracują Asia Plata i Monika Strojny, które dbają o terminy, sprzęt, sprawy formalne i dobrą atmosferę, a czasem można też je spotkać w górach 🙂

Szkołę do życia powołały siostry Krzeptowskie – Marta i Marychna, na co dzień prowadzące Schronisko Pięć Stawów oraz Jasiek Wierzejski – fotograf, filmowiec i partner 🙂

Dziękujemy, że jesteście z Nami!