11. Dni Lawinowo-Skiturowe – Zapraszamy w weekend 6-7 kwietnia 2024

Niemal każdej wiosny turyści i skiturowcy spotykają się w Pięciu Stawach na jedynym takim wydarzeniu: szkoleniach ludzi gór – dla ludzi gór. Pod okiem Instruktorów i Przewodników związanych z 5+Szkołą Górską można dowiedzieć się podstaw wiedzy lawinowej, skiturowej, nawigacyjnej, turystyki wysokogórskiej, a także przyrodniczej – pod okiem edukatorów Tatrzańskiego Parku Narodowego. Szkolenia podzielone są na godzinne bloki w terenie oraz prelekcje, spotkania i testy sprzętu, odbywa się także specjalny wyścig outdoor z nagrodami.

Szkolą u nas górscy profesjonaliści – Ratownicy TOPR, Instruktorzy Polskiego Związku Alpinizmu, Przewodnicy Międzynarodowi IVBV oraz Tatrzańscy.

Oprócz szkoleń, pojawiają się także testy nart skiturowych, freeride i splitboardów, firmy outdoor prezentują nowości w sprzęcie lawinowym i turystycznym. Można będzie skorzystać z treningu na polu lawinowym Easy Searcher oraz wziąć udział w warsztatach z uwzględnieniem tematyki alpejskiej. Wszystkie zajęcia zaplanowane są tak, by można rano przyjść z dołu i spędzić cały dzień w najpiękniejszej dolinie w Tatrach 😉

Zapisy na miejscu od godz.7.00 rano. Start szkoleń o 9.00. Przeczytajcie, co przygotowaliśmy dla Was w tym roku!

CZAS NA ZMIANY! NOWA ODSŁONA DNI LAWINOWO-SKITUROWYCH

Po dziesięciu edycjach Dni Lawinowo-Skiturowych, których szkolenia kierowaliśmy tylko do osób początkujących, zapraszamy na 11 Dni, które będą skierowane także do osób, które już brały udział w naszych szkoleniach lub zdobywały doświadczenie na własną rękę. W tym roku spotykamy się w weekend 6-7 kwietnia, tradycyjnie w Dolinie Pięć Stawów w Tatrach, ale oprócz zajęć dla początkujących, przygotowaliśmy także propozycje dla bardziej zaawansowanych turystów, skiturowców i splitboardowców!

Po raz pierwszy na Dniach będzie możliwość doszkolenia się min. z umiejętności samodzielnego wychodzenia ze szczeliny lodowcowej, ratownictwa partnerskiego czy obskoków i przepięcia w terenie skialpinistycznym. Odbędą się także specjalne warsztaty dotyczące przetrwania sytuacji awaryjnej i założenia biwaku, pomocy osobie będącej w hipotermii czy zarządzania akcją ratunkową na lawinisku. A to wszystko pod okiem doświadczonych, międzynarodowych Przewodników IVBV, Instruktorów PZA, Ratowników TOPR i Przewodników Tatrzańskich!

Tradycyjnie szkolenia w sobotę będą bezpłatne, ale dodatkowo będzie można zapisać się na symbolicznie płatne wycieczki skiturowe i piesze w małych grupach, z gwarantowanym noclegiem w schronisku – w piątek i niedzielę!

Szkolenia podstawowe

W bogatym programie Dni będzie można zatem wziąć udział w szkoleniach dla osób początkujących (sobota, zapisy od rana – na miejscu w Pięciu Stawach) w tematyce lawinowej i turystyki zimowej: chodzenia w rakach, hamowania czekanem, podstaw asekuracji. Natomiast skiturowcy, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z narciarstwem wysokogórskim będą mogli przyjść do Stawów w grupie zorganizowanej pod opieką Przewodnika Tatrzańskiego i w trakcie dojścia poznać podstawowe techniki zakładania zakosów, wyboru trasy podejścia czy przepinania się w bardziej stromym terenie. Zapisy na wycieczki odbędą się z wyprzedzeniem.

Szkolenia dla osób bardziej doświadczonych

To nowość na Dniach. Wiemy, że wiele osób już ukończyło różne kursy i szkolenia(w naszej i innych szkołach) i szukają wiedzy bardziej zaawansowanej. Z myślą o nich wprowadzamy do programu min. unifikację lawinową (nowości w technikach poszukiwania, obsługa nowych detektorów i sond), warsztaty turystyki zimowej obejmujące min. techniki wyciągania osób ze szczelin, ratownictwo turystyczne (opatrywanie złamań, skręceń czy wybić barku, hamowanie krwotoków, usztywnianie kończyć, szyi etc.) czy warsztat wychodzenia z sytuacji awaryjnych (patenty wspinaczkowe, biwak awaryjny, uszkodzenie sprzętu, budowa noszy ze sprzętu turystycznego). Na te szkolenia zapisy również będą odbywać się w sobotę rano na miejscu, a każdy blok będzie trwał około dwóch godzin.

Dodatkowo powstaną tzw.stacje terenowe, na których będzie można doszkolić się np. z robienia obskoków w stromym terenie na nartach, przepinek na raki z nartami przy plecaku czy stacji lodowcowej i budowania systemu typu Szwajcar dla osób wybierających się na lodowce. Specjalne szkolenie będzie także przygotowane w temacie nawigacji, w szczególności poruszania się wariantami zimowymi w Tatrach oraz po zasypanych śniegiem szlakach w innych górach.

Wydarzenia towarzyszące: wycieczki!!!

W tym roku dodatkowo zaprosimy na wycieczki połączone ze szkoleniem oraz noclegami w schronisku – zarówno piesze, jak i skiturowe. Wyjścia odbędą się w piątek 5 kwietnia i w niedzielę 7 kwietnia, w pakiecie otrzymacie zarówno sprzęt, jak i nocleg w Pięciu Stawach oraz opiekę naszych Instruktorów i Przewodników. Zapisy ogłosimy wkrótce – do wyboru będą przejścia min. przez Zawrat czy Szpiglasową Przełęcz, a także skiturowe zdobycie Koziego Wierchu. Osobom początkującym zaproponujemy łatwiejsze przejścia pieszo i na nartach, tak żeby dotrzeć na Dni do Pięciu Stawów!

Więcej informacji wraz z programem wkrótce, a na razie rezerwujcie pierwszy weekend kwietnia 🙂