11. Dni Lawinowo-Skiturowe – Zapraszamy w weekend 6-7 kwietnia 2024

Niemal każdej wiosny turyści i skiturowcy spotykają się w Pięciu Stawach na jedynym takim wydarzeniu: szkoleniach ludzi gór – dla ludzi gór. Pod okiem Instruktorów i Przewodników związanych z 5+Szkołą Górską można dowiedzieć się podstaw wiedzy lawinowej, skiturowej, nawigacyjnej, turystyki wysokogórskiej, a także przyrodniczej – pod okiem edukatorów Tatrzańskiego Parku Narodowego. Szkolenia podzielone są na bloki w terenie oraz prelekcje, spotkania i testy sprzętu, odbywa się także specjalny wyścig outdoor z nagrodami.

Szkolą u nas górscy profesjonaliści – Ratownicy TOPR, Instruktorzy Polskiego Związku Alpinizmu, Przewodnicy Międzynarodowi IVBV oraz Tatrzańscy.

Oprócz szkoleń, pojawiają się także testy nart skiturowych, freeride i splitboardów, firmy outdoor prezentują nowości w sprzęcie lawinowym i turystycznym. Można będzie skorzystać z treningu na polu lawinowym Easy Searcher oraz wziąć udział w warsztatach z uwzględnieniem tematyki alpejskiej. Wszystkie zajęcia zaplanowane są tak, by można rano przyjść z dołu i spędzić cały dzień w najpiękniejszej dolinie w Tatrach 😉

Zapisy na miejscu od godz.7.00 rano. Start szkoleń o 9.00. Przeczytajcie, co przygotowaliśmy dla Was w tym roku!

CZAS NA ZMIANY! NOWA ODSŁONA DNI LAWINOWO-SKITUROWYCH

Po dziesięciu edycjach Dni Lawinowo-Skiturowych, których szkolenia kierowaliśmy tylko do osób początkujących, zapraszamy na 11 Dni, które będą skierowane także do osób, które już brały udział w naszych szkoleniach lub zdobywały doświadczenie na własną rękę. W tym roku spotykamy się w weekend 6-7 kwietnia, tradycyjnie w Dolinie Pięć Stawów w Tatrach, ale oprócz zajęć dla początkujących, przygotowaliśmy także propozycje dla bardziej zaawansowanych turystów, skiturowców i splitboardowców!

Po raz pierwszy na Dniach będzie możliwość doszkolenia się min. z umiejętności samodzielnego wychodzenia ze szczeliny lodowcowej, ratownictwa partnerskiego czy obskoków i przepięcia w terenie skialpinistycznym. Odbędą się także specjalne warsztaty dotyczące przetrwania sytuacji awaryjnej i założenia biwaku, pomocy osobie będącej w hipotermii czy zarządzania akcją ratunkową na lawinisku. A to wszystko pod okiem doświadczonych, międzynarodowych Przewodników IVBV, Instruktorów PZA, Ratowników TOPR i Przewodników Tatrzańskich!

Tradycyjnie szkolenia w sobotę będą bezpłatne, a dodatkowo można zapisać się na płatne wycieczki skiturowe i piesze w małych grupach, z gwarantowanym noclegiem w schronisku – w piątek i niedzielę!

Szkolenia podstawowe

W bogatym programie Dni będzie można zatem wziąć udział w szkoleniach dla osób początkujących (sobota, zapisy od rana – na miejscu w Pięciu Stawach) w tematyce lawinowej i turystyki zimowej: chodzenia w rakach, hamowania czekanem, podstaw asekuracji, obsługi lawinowego ABC oraz nawigacji, specjalna stacja będzie także dla osób chodzących na splitboardach.

Szkolenia dla osób bardziej doświadczonych

To nowość na Dniach. Wiemy, że wiele osób już ukończyło różne kursy i szkolenia(w naszej i innych szkołach) i szukają wiedzy bardziej zaawansowanej. Z myślą o nich wprowadzamy do programu min. unifikację lawinową (nowości w technikach poszukiwania, obsługa nowych detektorów i sond), warsztaty turystyki zimowej obejmujące min. techniki wyciągania osób ze szczelin, ratownictwo turystyczne (opatrywanie złamań, skręceń czy wybić barku, hamowanie krwotoków, usztywnianie kończyn etc.) czy warsztat wychodzenia z sytuacji awaryjnych (patenty wspinaczkowe, biwak awaryjny, uszkodzenie sprzętu, budowa noszy ze sprzętu turystycznego). Na te szkolenia zapisy również będą odbywać się w sobotę rano na miejscu, a każdy blok będzie trwał około dwóch godzin.

Dodatkowo powstaną tzw.stacje terenowe, na których będzie można doszkolić się np. z robienia obskoków w stromym terenie na nartach, przepinek na raki z nartami przy plecaku czy stacji lodowcowej i budowania systemu typu Szwajcar dla osób wybierających się na lodowce. Specjalne szkolenie będzie także przygotowane w temacie nawigacji, w szczególności poruszania się wariantami zimowymi w Tatrach oraz po zasypanych śniegiem szlakach w innych górach.

Wydarzenia towarzyszące: wycieczki!!!

W tym roku dodatkowo zapraszamy na wycieczki połączone ze szkoleniem oraz noclegami w schronisku – zarówno piesze, jak i skiturowe. Wyjścia odbędą się w piątek 5 kwietnia i w niedzielę 7 kwietnia, w pakiecie otrzymacie zarówno sprzęt, jak i nocleg w Pięciu Stawach oraz opiekę naszych Instruktorów i Przewodników. Zapisy rozpoczęły się wmarcu – do wyboru są przejścia min. przez Zawrat czy Szpiglasową Przełęcz, a także skiturowe zdobycie Koziego Wierchu.

Do zobaczenia w pierwszy weekend kwietnia 🙂