Proponowane wycieczki zawierają elementy wspinaczki tatrzańskiej łącznie ze zjazdami na linie.

Trasy biegną terenem o dużej ekspozycji, niemniej jednak wycieczki skierowane są do osób, które nie posiadają doświadczenia wspinaczkowego, a pragną spróbować swoich sił w trudnym terenie, z dala od obleganych szlaków turystycznych.

Wycieczki organizujemy w wybranych terminach do rezerwacji online przy zgłoszeniu od 1 do 2 osób. W razie potrzeby możemy zorganizować wyjście w innym terminie dla większej liczby osób – na zapytanie mailowe. Nie gwarantujemy jednak dostępności innych terminów, niż te dostępne na stronie online.

Co zabrać na wycieczkę:
– prowiant na całodzienne wyjście
– latarka czołowa, apteczka
– odpowiednia odzież (w tym kurtka przeciwdeszczowa) i obuwie górskie, czapka i rękawiczki
– okulary przeciwsłoneczne, krem z filtrem uv
– dowód osobisty
– wszystkie rzeczy prosimy spakować do plecaka o maksymalnej pojemności ok 30l
– dobra kondycja fizyczna – nie trzeba być sportowcem, ale wejście latem na duże szczyty tatrzańskie szlakami powinno być osiągalne bez problemów kondycyjnych

Warunki uczestnictwa:
– posiadanie ubrania, obuwia i ekwipunku odpowiedniego do podejmowania działań w Tatrach w okresie letnim
– niepełnoletni (powyżej 13 roku życia) mogą wziąć udział w wyjściu, jeśli towarzyszy im rodzic lub opiekun prawny

Informacje dodatkowe:
– w przypadku złych warunków atmosferycznych organizator zastrzega sobie prawo do modyfikacji trasy, zmiany celu czy odwołania wyjścia
– ostateczne potwierdzenie czy wycieczka się odbędzie uczestnicy otrzymają na tydzień przed planowanym terminem
– warunkiem odbycia się wycieczki w podanej cenie jest uczestnictwo 2 osób. W razie zgłoszenia się mniejszej liczby osób, cena do uzgodnienia
– istnieje możliwość organizacji wycieczki w dowolnie wybranym terminie, jednakże dostępność innych terminów niż te na stronie może być mocno ograniczona
– w przypadku nagłego pogorszenia się warunków atmosferycznych decyzję o zmianie trasy podejmuje na miejscu przewodnik

ZAPRASZAMY!
Oprócz podanych szczytów, inny cel można ustalić indywidualnie w terminie dostępnym na stronie: w tym celu prosimy o kontakt mailowy biuro@szkola-gorska.pl

Zdobądź z nami najwyższy szczyt Tatr – Gerlach

Zapraszamy na wyjście na najwyższy szczyt Tatr polskich i słowackich: Gerlach 2655m npm, z międzynarodowym Przewodnikiem IVBV.

Trudne, ambitne i niezapomniane wyjście wysokogórskie z nauką asekuracji na najwyższy szczyt całych Tatr, poza szlakiem turystycznym.  Uwaga: wyjście do rezerwacji online jest możliwe dla maksymalnie 2 osób! Przy dobrej pogodzie i uzgodnieniu z przewodnikiem możemy zorganizować grupę do 3 osób (w tym celu prosimy o kontakt mailowy przed rezerwacją). Jeśli chcesz wyjść na Gerlach trudniejszą drogą (Martina, Tatarki) należy zarezerwować termin on-line i skontaktować się z nami mailowo w celu uzgodnienia wyjścia i dopłaty. 

Najwyższy szczyt Tatr oraz całych Karpat (tym samym należący do Korony Europy), położony w bocznej grani Tatr Wysokich, na Słowacji. Jego masyw, dostępny jedynie dla wytrawnych turystów,  składa się z kilku wierzchołków. Na szczyt można dotrzeć kilkoma wariantami, ale nawet najprostszy z nich jest dość trudny technicznie, z miejscami o dużej ekspozycji i wymaga dobrej kondycji.

Po rezerwacji terminu Przewodnik kontaktuje się na 24-48h przed wyjściem i podejmuje ostateczną decyzję odnośnie wycieczki.

Ze względu na wymagania kondycyjne i obycie w terenie eksponowanym, nie łączymy w grupy obcych osób.

Zalecane wyposażenie:

  • Plecak 30-40l mieszczący całą zapasową odzież, prowiant i sprzęt specjalistyczny
  • Buty górskie z podeszwą typu vibram
  • Prowiant na 8-10 godzin w terenie, napoje (w chłodny dzień zalecana herbata w termosie)
  • Okulary przeciwsłoneczne, krem z filtrem UV
  • Chustę, czapkę lub kapelusz na głowę oraz rękawiczki
  • Kurtka przeciwdeszczowa i wiatroodporna z membraną, polar lub softshell
  • Wygodne spodnie (trekkingowe, sportowe), ewentualnie warstwa termiczna
  • Dowód osobisty lub paszport
  • Telefon komórkowy
  • Leki osobiste (używane na co dzień)

Czas trwania ok.10h. Konieczne jest posiadanie ubrania, obuwia i plecaka odpowiedniego do podejmowania działań w Tatrach w danym okresie.

Miejsce: Tatry Wysokie
Kadra: licencjonowany Międzynarodowy Przewodnik IVBV
Terminy w sezonie 2022:
Lipiec: 25, 29
Sierpień:
8, 12, 19, 20, 27
Wrzesień:
10, 19, 20

Ceny latem:
2200złza 3 osoby (wyjścia możliwe tylko w lipcu, sierpniu i wrześniu)
1800złza 2 osoby
1550złza 1 osobę
Dojazd do Hotelu górskiego Śląski Dom płatny dodatkowo (20 Euro gotówką od osoby + koszt wyjazdu Przewodnika 20 Euro – do podziału między liczbę osób biorących udział w wyjściu).

Ceny zimą:
Podamy jesienią 2022
Dojazd do Hotelu górskiego Śląski Dom płatny dodatkowo (20 Euro gotówką od osoby + koszt wyjazdu Przewodnika 20 Euro – do podziału między liczbę osób biorących udział w wyjściu).

Cena zawiera: opiekę międzynarodowego przewodnika IVBV, ubezpieczenie na wypadek akcji ratowniczej,  komplet sprzętu niezbędnego do realizacji wyjścia: uprząż, kask, lina.
Cena nie zawiera kosztów transportu z Zakopanego (do omówienia z Przewodnikiem) oraz kosztów dojazdu do Śląskiego Domu (płatne gotówką w Euro).

Program:
04:00/05:00 Spotkanie z przewodnikiem
Dojazd na Słowację (Hotel górski Śląski Dom) i wyjście w teren: przejście doliną Wielicką drogą przez tzw. Wielicką Próbę. Zejście ze szczytu przez tzw. Batyżowiecką Próbę i Tatrzańską Magistralą powrót pod Śląski Dom. Różnica wzniesień wynosi około 1100 metrów. Wyjście przeznaczone dla osób o dobrej kondycji.
Planowany powrót do Zakopanego – godzina 17:00/18:00

Proponujemy także wejście na Gerlach trudniejszymi drogami:

I. Drogą Martina (trudność II w skali UIAA)
Maksymalnie 2 osoby, ambitne przejście granią dla osób nieco bardziej doświadczonych w górach. Wyjątkowe widoki 🙂
Cena:
2000zł – za 1 osobę
2200zł – za 2 osoby

II. Droga Vlada Tatarki (trudność II w skali UIAA)
Maksymalnie 2 osoby, droga prowadzi tzw. Gerlachowską Próbą przez przełęcz Tetmajera
Cena:
1700zł – za 1 osobę
1900zł – za 2 osoby

MNICH

Jeden z najczęściej rozpoznawalnych szczytów w Tatrach. Niewysoki w porównaniu do swoich sąsiadów, ale charakterystyczny kształt smukłej iglicy skalnej, przypominającej mnisi kaptur, zapewnił mu opinie niedostępnego. Podstawowa droga „Przez Płytę” wiedzie z Dolinki za Mnichem i mimo, że jest najłatwiejszym sposobem osiągnięcia szczytu, ma charakter wspinaczkowy. Z wierzchołka Mnicha otwiera się jedyny w swoim rodzaju widok na Morskie Oko położone ponad 650 metrów poniżej. Ze szczytu zjazd na linie i zejście do Dolinki za Mnichem.

Wyjście ma charakter wysokogórski z elementami wspinaczki. Trasa biegnie terenem eksponowanym i wymagającym asekuracji liną. Z wierzchołka zjazd (opuszczanie na linie przez przewodnika). Podczas wyjścia przekazane zostaną w praktyce podstawy wspinaczki skalnej oraz podstawowe umiejętności posługiwania się sprzętem wspinaczkowym.

Miejsce: Tatry Wysokie,
Kadra: licencjonowany Wysokogórski Przewodnik Tatrzański/Międzynarodowy IVBV
Terminy w sezonie 2022:
Czerwiec:
4, 10, 19, 20, 27
Lipiec:
1, 3, 16, 31
Sierpień:
4, 9, 12, 15, 23, 26, 30, 31
Wrzesień:
10, 11, 17

Cena:
1300zł – za 1 osobę
1400zł – za 2 osoby
Cena zawiera: opiekę przewodnika, uprząż oraz kask, sprzęt wspinaczkowy niezbędny do realizacji wyjścia.

Program:
1 dzień
07:00 Spotkanie z przewodnikiem na parkingu na Palenicy Białczańskiej.
Wyjście w teren: dojście do Morskiego Oka, a następnie podejście do Dolinki za Mnichem i dalej na Mnichowe Plecy i przez Wyżnią Mnichową Przełączkę, skąd rozpoczynamy wspinaczkę drogą „przez Płytę” na wierzchołek Mnicha. Przy sprzyjających warunkach możliwość urozmaicenia wejścia o wariant dojścia pod Płytę drogą Robakiewicza (III UIAA).
Planowany koniec zajęć/powrót na Palenicę – godzina 16:00

GRAŃ KOŚCIELCÓW

Celem może być przejście Grani Kościelców po Przełęcz Karb, lub wejścia na poszczególne obiekty: Zadni Kościelec, najwyższy punkt całej grani, „turystyczny wierzchołek”, ale od drugiej strony – granią z Kościelcowej Przełęczy.
Wiele wariantów dojścia na grań od całkiem łatwych po warianty w III stopniu UIAA dla bardzo ambitnych, nieco obeznanych ze wspinaczką.

Wyjście ma charakter wspinaczki graniowej, trasa przebiega w terenie eksponowanym.
Podczas wyjścia przekazane zostaną w praktyce podstawy wspinaczki skalnej oraz podstawowe umiejętności posługiwania się sprzętem wspinaczkowym.

Miejsce: Tatry Wysokie
Kadra: licencjonowany Wysokogórski Przewodnik Tatrzański/Międzynarodowy IVBV
Terminy na sezon 2022:
Czerwiec: 3, 24
Lipiec:
4
Sierpień:
11, 24
Wrzesień:
10, 17, 23

Cena:
1400zł – za 1 osobę
1500zł – za 2 osoby
Cena zawiera: opiekę przewodnika, uprząż oraz kask, sprzęt wspinaczkowy niezbędny do przeprowadzenia zajęć.

Program:
Wyjście z Kuźnic o 6.00 rano, dojście na Halę Gąsienicową, dalej na Karb i (w zależności od warunków) na Kościelcową Przełęcz lub Mylną Przełęcz. Z Przełęczy wspinaczka granią (II UIAA) na Kościelec, w przypadku startu z Mylnej Przełęczy wspinaczka granią przez Mylną Turnię (Szafę) i Zadni Kościelec na Kościelcową Przełęcz i dalej na Kościelec. Zejście szlakiem przez Przełęcz Karb.
Planowane zejście do Kuźnic około godziny 18.00.