instruktorzy-16

MARCIN JÓZEFOWICZ

Jest zawodowym ratownikiem TOPR – Starszym Instruktorem Ratownictwa. Specjalizuje się w ratownictwie jaskiniowym i lawinowym, prowadzi aktywną działalność wspinaczkowa i jaskiniową. Jest przewodnikiem psa lawinowego. Wieloletni szef szkolenia ratowników TOPR. Dodatkowo w TOPR odpowiedzialny jest za detektory lawinowe, odbiorniki GPS, systemy informacji wizualnej oraz wdrażanie nowych technologii. Współorganizuje kursy lawinowe w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. Ponadto, jego pasją jest fotografia (jako fotograf i fotoreporter specjalizuje się w fotografii górskiej).

MACIEK CIESIELSKI

Instruktor Alpinizmu, Taternictwa oraz Wspinaczki Skalnej PZA. Instruktor wspinaczki wysokogórskiej oraz wspinaczki sportowej – uprawnienia państwowe. W poprzednich kadencjach vice-prezes Polskiego Związku Alpinizmu i członek Komisji Szkolenia PZA. Ratownik ochotnik TOPR. Międzynarodowy przewodnik UIAGM/IVBV/IFMGA oraz członek Komisji Technicznej Polskiego Stowarzyszenia Przewodników Wysokogórskich. Wspina się od 97 roku. Autor nowych dróg i licznych powtórzeń w górach Europy, Alaski, Azji, na Grenlandii, w Patagonii, Iranie, w USA i Kanadzie, w Alpach i w Himalajach. Redaktor w wydawnictwie Góry. Publikował również w Taterniku, Climbing’u oraz AAJ. Należy do teamu wspinaczkowego najlepszych outdoorowych firm świata ARCTERYX, PETZL, SCARPA, LYOFOOD, JULBO i MAJESTY SKIS.

maciek
instruktorzy-10

KRZYSZTOF KORN

Międzynarodowy Przewodnik Wysokogórski UIAGM/IVBV/IFMGA, Instruktor Wspinaczki Skalnej PZA, Ratownik Ochotnik TOPR, członek zarządu Polskiego Stowarzyszenia Przewodników Wysokogórskich.  Wspina się od młodzieńczych lat i nieustannie ta dyscyplina jest dla niego najważniejszym obszarem górskich działań.  Jego największym hobby jest wytyczanie nowych zimowych dróg wspinaczkowych w Tatrach, ale nie stroni również od narciarstwa wysokogórskiego. Szkoli na kursach skałkowych, turystyki zimowej, skiturowych oraz prowadzi klientów min. na Gerlach.

ANDRZEJ MARASEK

Od najmłodszych lat związany z górami, gdzie realizuje swoje pasje i marzenia. Zdobyte w ten sposób doświadczenie wykorzystuje dzisiaj jako czynny przewodnik i instruktor. Jest zawodowym Ratownikiem TOPR, wysokogórskim Przewodnikiem Tatrzańskim I klasy, Instruktorem Narciarstwa Wysokogórskiego PZA, Instruktorem Wykładowcą SITN – PZN, Instruktorem Kanioningu. Prowadzi kursy skilapinizmu, skiturowe oraz wycieczki wysokogórskie. Opiekun dzieci i młodych skialpinistów z Młodzieżowego Klubu Wysokogórskiego Zakos.

instruktorzy-27
roko

ROBERT „ROKO” ROKOWSKI

Instruktor Alpinizmu i Taternictwa PZA. Instruktor Wspinaczki Wysokogórskiej oraz wspinaczki sportowej – uprawnienia państwowe. Członek Komisji Szkolenia PZA. Ratownik TOPR. Przewodnik Międzynarodowy IVBV. Adiunkt na AWF w Krakowie. Zainteresowania naukowe – biologiczne, psychiczne i środowiskowe determinanty ruchu ludzkiego. Publikuje w prasie wspinaczkowej („Brytan”, „Góry”) i naukowej („Antropomotoryka”, „Kierunki doskonalenia treningu i walki sportowej”). Wspina się od 1991 roku. Lubi wspinanie w skałkach, a także w górach tak latem jak i zimą. W latach 2002-2003 laureat nagród KWIU PZA. Min. w 2003 roku otrzymał pierwszą nagrodę KWIU PZA za najlepsze przejście sezonu zimowego w Tatrach (15.10 do Yumy w 21 godz. non stop ), a w 2007 roku została mu przyznana nagroda tzw. „Brytana roku” za jednodniowe zimowe przejście Superdiretissimy (V+ A2) na Kazalnicy Mięguszowieckiej.

PRZEMEK CHOLEWA

Urodzony w Wadowicach, w Tatry miał dalej niż koledzy z Zakopanego, lecz szybko nadrobił dystans i poświęcił się górom bez reszty. Jest Ratownikiem TOPR, Instruktorem Narciarstwa Wysokogórskiego PZA a od 2018 roku także międzynarodowym Przewodnikiem IVBV. Wspina się latem i zimą w Tatrach, Alpach oraz Norwegii, jednak jego specjalnością są przewodnickie  wyjścia wysokogórskie  oraz kursy skiturowe. Miłością do nart zarazi każdego 🙂

instruktorzy-7
siwy

ADAM „SIWY” PIEPRZYCKI

Instruktor taternictwa PZA, trener wspinaczki sportowej i instruktor wspinaczki wysokogórskiej (uprawnienia państwowe), licencja ekipera PZA. Wspina się od 1993 r. Jest ratownikiem TOPR. Działa w ramach TBM (Zamarła Turnia), Komisji Szkolenia Wspinaczki Skalnej i Wysokogórskiej, Komisji Bezpieczeństwa PZA oraz Zespołu d/s Szkolenia KWS PZA. Jestem autorem nowych dróg w Tatrach i Karakorum. Lubi różnorodność wyzwań: od boulderingu i hakówki przez wspinanie w skałkach do gór latem i zimą . Brał udział w wyjazdach poza Europę: Yosemite (USA) oraz rejon Trango (Pakistan).

ROBERT KIDOŃ

Urodzony w Zakopanem, z Tatrami związany od dziecka. Zawodowy ratownik TOPR, starszy instruktor TOPR, instruktor wspinaczki wysokogórskiej, instruktor narciarstwa wysokogórskiego, instruktor narciarstwa alpejskiego. Specjalizuje się w ratownictwie z powietrza (ratownik pokładowy TOPR) oraz jaskiniowym. Stażysta Speleo Secours Francais. W TOPR odpowiada za wyposażenie i stan magazynu wyprawowego oraz szkolenia. Paralotniarz, aktywny wspinacz i pasjonat skialpinizmu.

Robert
instruktorzy-4

PAWEŁ STRZELECKI

Międzynarodowy Przewodnik UIAGM/IVBV/IFMGA, wspinacz, alpinista i pasjonat narciarstwa wysokogórskiego. Warszawiak, który przeniósł się na Podhale. W górach wspina się od 2000 roku. W tym czasie udało mu się pokonać kilkaset dróg wspinaczkowych w Tatrach, Alpach, Yosemite i na Kaukazie, a także wytyczyć własne drogi letnie i zimowe oraz dokonać szeregu interesujących powtórzeń. Prowadzi szkolenia z turystyki zimowej, lodowcowej oraz wprowadzające do wspinaczki w skałkach i górach. Szkoli także na skiturach.

WOJTEK MALAWSKI

Międzynarodowy Przewodnik UIAGM/IVBV/IFMGA, Instruktor Narciarstwa Wysokogórskiego PZA, Instruktor wspinaczki sportowej. Wspina się od 1997 roku. Na początku w skałach, następnie w Tatrach, Dolomitach, Alpach, Tien – Shanie, Kaukazie, Pirenejach, Norwegii, Grenlandii. W tym czasie miał okazję przejść wiele dróg zarówno letnich jak i zimowych – wytyczyć nowe linie na niezdobyte szczyty.
Na nartach zaczął chodzić jako dziecko, później przyszedł czas na zjazdówki i w końcu na skitury – które stały się dla niego wielką pasją. Dzięki nim odkrywał piękno zimowych gór, adrenalinę związaną z ryzykownymi zjazdami i zmęczenie wielodniowym „wyrypami”. Należy do Klubu Wysokogórskiego w Krakowie i Zakopanem.

instruktorzy-13
instruktorzy-14

ŁUKASZ ZUBEK

Przewodnik Tatrzański klasy II, zawodowy Ratownik TOPR, Instruktor narciarstwa zjazdowego, speleolog . Absolwent Technikum Budownictwa Regionalnego w Zakopanem oraz Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie w specjalizacji Ekoenergetyka. Od najmłodszych lat bardzo mocno związany z górami. Miłośnik i pasjonat skialpinizmu, narciarstwa oraz jaskiń tatrzańskich. Opiekun psa lawinowego, szkoli na kursach lawinowych.

SŁAWEK SZLAGOWSKI

Międzynarodowy Przewodnik UIAGM/IVBV/IFMGA. Wspina się i aktywnie działa w górach i skałach od 15 lat. Od czterech lat jest Instruktorem wspinaczki skalnej Polskiego Związku Alpinizmu. Spędził również kilka zim jeżdżąc i ucząc jazdy na nartach. Szkoląc ludzi stara się zarażać ich pasją do gór oraz pokazywać jak z nich korzystać w bezpieczny sposób.  Aktywnie współpracuje z włoską firmą wspinaczkową CAMP i Cassin.

instruktorzy-11
instruktorzy-1

PRZEMEK PAWLIKOWSKI

Absolwent AWF Kraków, Ratownik TOPR, Instruktor Narciarstwa Wysokogórskiego PZA, Instruktor Wspinaczki Skalnej PZA. Aktywnie wspina się w lecie i zimie – w skałach w Polsce i Europie, oraz w górach – Tatrach i Alpach. Startował w wielu zawodach,  min. Memoriale Piotra Malinowskiego czy Biegu Granią Tatr. Przeszedł słynne drogi w Yosemitach, min. Yosemite Waterfall Wall – Lost Arrow Chimney 5.10a, El Capitan – The Nose 5.10a, Rostrum – The North Face 5.11c, Sentinel – Steck-Salathe 5.10b.

MAŁGORZATA GRABSKA

Instruktorka Wspinaczki Skalnej PZA. Wspina się od 15 lat w różnych rejonach wspinaczkowych Europy, Tatrach, oraz pięknie położonych granitowych skałach zlokalizowanych wokół Jeleniej Góry, gdzie mieszka i szkoli nowych adeptów wspinania. Kursy prowadzi z dużą dozą cierpliwości i w przyjaznej atmosferze, stawiając na jak największą liczbę zajęć praktycznych. Posiada na swoim koncie wiele znaczących przejść na własnej asekuracji, jak np. Wariant R na Mnichu.

Gosia Grabska
site_slawek_jablonski-e1606729820847

SŁAWEK JABŁOŃSKI

Instruktor taternictwa Polskiego Związku Alpinizmu, od 1992r. Instruktor wspinaczki skalnej PZA. Wspina się od 1987 roku. Najczęściej można spotkać go w Tatrach, gdzie prowadzi letnie i zimowe kursy taternickie oraz kursy turystyki zimowej: rejon Pięciu Stawów i Hali Gąsienicowej zna jak mało kto.

KUBA HORNOWSKI

Jest zawodowym ratownikiem TOPR –   prowadzi aktywną działalność wspinaczkowa i skialpinistyczną. Instruktor Narciarstwa Wysokogórskiego Polskiego Związku Alpinizmu, Przewodnik Tatrzański II klasy, aspirant IVBV. Dusza człowiek 🙂
Prowadzi kursy skiturowe oraz wycieczki wysokogórskie.

instruktorzy-6
Kowalski male

BOGUSŁAW KOWALSKI

Wspina się od 1992, a od 1997 nieprzerwanie uczy wspinaczki. Wspinał się między innymi w Tatrach, Dolomitach, Alpach, w Górach Szkocji, w Andach, Patagonii i w Himalajach. Współautor nowych dróg w wielkich ścianach gór Ameryki Południowej, między innymi na dziewiczej, tysiącmetrowej ścianie El Monstruo w północnej Patagonii, na południowej ścianie El Sfinge w Andach Peruwiańskich oraz na wschodniej ścianie Torre Sur w masywie Torres del Paine w Patagonii. To ostatnie przejście uznane zostało za najtrudniejsze polskie dokonanie w 2004 roku.

Jest instruktorem alpinizmu PZA, trenerem II klasy we wspinaczce sportowej i instruktorem wspinaczki wysokogórskiej, a także menedżerem sportowym. Kierował i wykładał na kursach instruktorskich dla kadry szkoleniowej PZA, opracowywał programy szkoleniowe, procedury bezpieczeństwa, a także przeprowadzał analizy wypadków wspinaczkowych.

Swoje umiejętności szkoleniowe zdobywał m.in. na stażach w Ecole Nationale de Ski et d.Alpinisme, w Chamonix, we Francji oraz w Scotland’s National Outdoor Training Centre, w Glenmore Lodge, w Szkocji. Poza pracą w górach jestem specjalistą bezpieczeństwa i higieny pracy, a specjalizuję się w pracach szczególnie niebezpiecznych ze szczególnym uwzględnieniem pracy na wysokości. Jest również biegłym sądowym wpisanym na listę biegłych Sądu Okręgowego w Toruniu oraz w Nowym Sączu z zakresu wspinaczki oraz BHP.

KLIMEK KRZEPTOWSKI

Kandydat na Ratownika TOPR, Przewodnik Tatrzański III klasy, Instruktor Narciarstwa PZN i Telemarku SITN, taternik jaskiniowy, członek zespołów regionalnych – tańczy i śpiewa jak na prawdziwego górala przystało.  Pochodzi z najstarszego rodu pod Giewontem, od dziecka związany z górami i kulturą Podhala. Z zamiłowania uprawia narciarstwo zjazdowe, skiturowe, telemarkowe i biegowe. Jego największą pasją jest jednak narciarstwo ekstremalne, wspinaczka oraz muzyka podhalańska. Zjechał na nartach wiele ekstremalnych linii, w tym min. Zachód Grońskiego, należy do ekipy Baciar Kompany. Z wykształcenia jest Inżynierem Geodezji i Kartografii, w wolnych chwilach pracuje jako stolarz artystyczny. Prowadzi kursy doszkalania z jazdy, skiturowe oraz piesze wycieczki letnie i zimowe.

instruktorzy-15
instruktorzy-5

JAN GĄSIENICA-FRONEK

Przewodnik Tatrzański III klasy, Ratownik ochotnik  TOPR urodzony w Zakopanem, członek zespołu regionalnego, muzykant. Miłośnik natury wszelakiej, uwielbiany przez dzieci i dorosłych. Prowadzi letnie wycieczki piesze oraz wyjścia i kursy skiturowe.

LUDWIK WILCZYŃSKI

Międzynarodowy Przewodnik IVBV, Instruktor Alpinizmu PZA. Pochodzi z nizin, a góry są spełnieniem marzeń młodości o życiu blisko natury. Spędził wiele sezonów w górach całego świata od Himalajów, przez Andy, Pamir, Alpy, Kaukaz aż po ukochane Tatry, od których zaczął przygodę z górami. Swój, jak mówi – skromny wkład w historię polskiego alpinizmu to pierwsze kilkanaście lat wspinania. Bycie instruktorem a później przewodnikiem łączył z pracą dla biznesu. Świetnie rozumie ludzi zapracowanych, ale wciąż śniących o przygodzie, dla których przewodnik jest często najlepszym lub najwygodniejszym wspinaczkowym partnerem, biorącym na siebie całą odpowiedzialność za bezpieczne spełnianie skalno-lodowych marzeń. Góry i muzyka, a najlepiej muzyka w górach, to przestrzeń mu najbliższa.

instruktorzy-9
instruktorzy-3

JĘDRZEJ BARANOWSKI

Międzynarodowy Przewodnik IVBV, międzynarodowy Instruktor Narciarstwa. Pochodzi z Zakopanego a przygodę z nartami rozpoczął w wieku 4 lat. Jego największymi osiągnięciami są min. przejścia dróg: Ministranckie Stygmaty (8b) na Ministrancie w Tatrach, El Pillar de Cantabrico na szczycie Naranjo de Bulnes (8a+) w Hiszpanii oraz pierwszego powtórzenia drogo Kamikadze 8a na Raptawickiej Turni w Tatrach. Przez trzy sezony startował w zawodach międzynarodowych z cyklu Freeride World Qualifier, w których największym osiągnięciem było zajęcie 4 miejsca we francuskim Les Arc oraz 11 miejsca w Mistrzostwach Szwajcarii Engadin Snow fest 3*. W kwietniu 2020 roku wraz z Andrzejem Bargielem zdobył szczyt Laila Peak (6178 m npm) w Karakorum oraz zjechał z niego na nartach. Prowadzi szkolenia dla zaawansowanych skiturowców, ambitne wycieczki i wyjścia przewodnickie latem i zimą.