Zapisy

Zapraszamy na pełny, 6-dniowy kurs skałkowy w Sokolikach wg.programu PZA. Ukończenie całego kursu i rekomendacja instruktora uprawnia do zapisania się na kurs taternicki i ułatwia rozpoczęcie samodzielnej przygody ze wspinaniem. Umiejętność asekuracji z samodzielnie zakładanych przelotów jest niezbędna także w zaawansowanej turystyce wysokogórskiej – latem, zimą i w górach typu alpejskiego.

Dla kogo Sokoliki?
Rekomendujemy wybór kursu w Sokolikach szczególnie tym osobom, dla których celem jest wspinaczka w Tatrach i górach typu alpejskiego. Decydującym czynnikiem jest wspinanie w granicie, który w odróżnieniu od jurajskiego wapienia daje bardzo szerokie możliwości zastosowania asekuracji z friendów i nauki zakładania przelotów w charakterystycznych dla tej skały formacjach… o legendarnym tarciu nie wspominając. Piękno tego rejonu jest bezdyskusyjne 🙂

Kurs prowadzi Małgorzata Grabska Instruktorka Wspinaczki Skalnej PZA.
Wspina się od 15 lat w różnych rejonach wspinaczkowych Europy, Tatrach, oraz pięknie położonych granitowych skałach zlokalizowanych wokół Jeleniej Góry, gdzie mieszka i szkoli nowych adeptów wspinania. Kursy prowadzi z dużą dozą cierpliwości i w przyjaznej atmosferze, stawiając na jak największą liczbę zajęć praktycznych. Ma na swoim koncie wiele znaczących przejść na własnej asekuracji, jak np. Wariant R na Mnichu.

Terminy w 2024r.:
16-21 czerwca
28 lipca – 2 sierpnia
15 – 20 września

Cena:
2200zł

Cena zawiera:
Opiekę Instruktora PZA, sprzęt niezbędny do przeprowadzenia zajęć (kask, uprząż, lina, zestaw osobisty – prusiki, pętle, karabinki, przyrząd do asekuracji), ubezpieczenie NNW.

Nocleg:
Polecamy pokoje “Pod krzywym dachem” w Karpnikach gdzie macie do dyspozycji w pełni wyposażoną kuchnię i małą ściankę wspinaczkową, która pozwala prowadzić zajęcia sprzętowe niezależnie od pogody. Z tego miejsca startujemy każdego dnia – w skały mamy około 40 minut podejścia. Nocleg należy zarezerwować i opłacić we własnym zakresie.

Program:
Zgodnie ze standardami PZA liczba miejsc na kursie wynosi 4 osoby.
Celem kursu jest nauczenie podstaw samodzielnej asekuracji oraz techniki wspinaczki w terenie skalnym zarówno po drogach wyposażonych w stałe punkty asekuracyjne, jak i drogach wymagających samodzielnej asekuracji.

Zajęcia w terenie oraz teoretyczne obejmują następujący zakres zagadnień:

 1. wiązanie się liną (węzłem podwójna ósemka) z zastosowaniem uprzęży biodrowej,
 2. praktyczna znajomość wybranych węzłów,
 3. zwijanie i przenoszenie liny,
 4. dobieranie sprzętu do konkretnej drogi i poprawne noszenie go,
 5. samodzielne zakładanie punktów asekuracyjnych (kostki, kostki mechaniczne, heksy itp.), poprawne wykorzystywanie naturalnych punktów,
 6. budowanie stanowisk asekuracyjnych,
 7. obsługa wybranych przyrządów asekuracyjnych,
 8. prawidłowe prowadzenie liny pojedynczej oraz połówkowej (opcjonalnie) na drodze wspinaczkowej
 9. przewiązywanie liny przez ring zjazdowy
 10. nauka techniki zjazdu na linie
 11. podstawy autoratownictwa oraz bezpieczeństwa podczas bulderingu,
 12. technika wspinania: wykorzystanie chwytów i stopni, ustawienia ciała,
 13. normy etyczne obowiązujące w środowisku wspinaczy, zagadnienia ochrony przyrody.

Co zabrać na kurs:
– buty wspinaczkowe, odzież oraz obuwie adekwatne do panujących warunków
– mały plecak w który możemy spakować się na całodzienne wyjście
– termos
– jeśli ktoś ma, i chce szkolić się na swoim/używanym przez siebie sprzęcie to: uprząż, 3 karabinki typu HMS, przyrząd asekuracyjny, kask, pętle prusika
– dowód osobisty

Warunki uczestnictwa:
– posiadanie ubrania, obuwia i ekwipunku odpowiedniego do podejmowania działań w skałkach
– osoby niepełnoletnie są zobowiązane posiadać pisemną zgodę rodziców lub opiekunów na uczestnictwo w kursie

Informacje dodatkowe:
– ostateczne potwierdzenie czy kurs się odbędzie uczestnicy otrzymają na tydzień przed planowanym terminem
– warunkiem odbycia się kursu w podanej cenie jest uczestnictwo minimum trzech osób. W razie zgłoszenia się mniejszej ilości osób, cena do negocjacji, lub możliwość umówienia innego terminu,
– dla grup zorganizowanych istnieje możliwość organizacji kursu w innym terminie,
– organizator zastrzega sobie prawo do odwołania bądź przeniesienia kursu z powodów złych warunków atmosferycznych. W takim przypadku kwota wpłacona za kurs będzie zwrócona lub przeniesiona na wskazany termin.