Kurs poruszania się po „Via ferratach”

Kurs przeznaczony jest dla osób planujących wyjazd na ubezpieczone trasy turystyczne, tzw. via ferraty.  Nie trzeba mieć ukończonego żadnego szkolenia, ale wskazane jest doświadczenie na szlakach tatrzańskich uważanych za trudne. Działamy w małej, 6-osobowej grupie.

Miejsce działania: Treningowa via ferrata zbudowana przez słowackich przewodników w starym kamieniołomie w Tatrzańskiej Kotlinie.

Kadra:
Naszą kadrę stanowią licencjonowani instruktorzy taternictwa i alpinizmu Polskiego Związku Alpinizmu oraz międzynarodowi Przewodnicy IVBV.

Cena: 490zł
W cenie: zajęcia z instruktorem w terenie, ubezpieczenie NNW, sprzęt niezbędny do przeprowadzenia zajęć, certyfikat uczestnictwa.
Dojazd  do Tatrzańskiej Kotliny we własnym zakresie.

Terminy w 2023r.:
7 lipca
21 lipca
4 sierpnia
18 sierpnia

8:00 Spotkanie na parkingu w Tatrzańskiej Kotlinie na Słowacji. Zapoznanie się grupy, szczegółowe omówienie zajęć i planu na czas szkolenia.
– omówienie sprzętu wspinaczkowego i turystycznego niezbędnego do poruszania się na via ferratach.
– różna budowa via ferrat i związane z tym zagrożenia.
– omówienie zagrożeń obiektywnych związanych z poruszaniem się po via ferratach.
Zakończenie zajęć około godz.16.00/17.00

W praktyce oraz w teorii:
– zastosowanie absorberów do pokonywania via ferrat
– podstawowe zasady w poruszaniu się po via ferratach
– dodatkowe zastosowanie liny do asekuracji: „Na sztywno” oraz z asekuracją lotną
– nawijanie na siebie liny i jej skracanie.
– zjazdy z przyrządem oraz zjazd awaryjny z „półwyblinki”

– odzież oraz obuwie adekwatne do panujących warunków
– rękawiczki (w tym jedna para cienkich roboczych, do ochrony dłoni podczas chodzenia po via ferratach
– okulary i krem przeciwsłoneczny
– plecak ok 25-35l, w który możemy spakować się na całodzienne wyjście
– jeśli ktoś ma, i chce szkolić się na swoim/używanym przez siebie sprzęcie to: uprząż, 3 karabinki typu HMS, przyrząd asekuracyjny, kask, lonże z absorberami stosowanymi do wspinania się po via ferratach

– posiadanie ubrania, obuwia i ekwipunku odpowiedniego do podejmowania działań w Tatrach stosownie do pory roku
– osoby niepełnoletnie powyżej 16 lat są zobowiązane posiadać pisemną zgodę rodziców lub opiekunów na uczestnictwo w kursie

– ostateczne potwierdzenie czy kurs się odbędzie uczestnicy otrzymają na tydzień przed planowanym terminem
– warunkiem odbycia się kursu w podanej cenie jest uczestnictwo minimum pięciu osób. W razie zgłoszenia się mniejszej liczby osób, cena do negocjacji,
– dla grup zorganizowanych istnieje możliwość organizacji kursu w innym terminie
– organizator zastrzega sobie prawo do odwołania bądź przeniesienia kursu z powodów złych warunków atmosferycznych. W takim przypadku kwota wpłacona za kurs będzie zwrócona lub przeniesiona na wskazany termin.

Zdjęcia dzięki uprzejmości AMC Petzl.