Proponowane wycieczki zawierają elementy wspinaczki tatrzańskiej łącznie ze zjazdami na linie.

Trasy biegną terenem o dużej ekspozycji, niemniej jednak wycieczki skierowane są do osób, które nie posiadają doświadczenia wspinaczkowego, a pragną spróbować swoich sił w trudnym terenie, z dala od obleganych szlaków turystycznych.

Wycieczki organizujemy w dowolnym terminie przy zgłoszeniu od 1 do 3 osób. W razie braku „pary” możemy pomóc w znalezieniu drugiej (ewentualnie też trzeciej) osoby na wyjście.

Co zabrać na wycieczkę:
– prowiant na całodzienne wyjście
– latarka czołowa, apteczka
– odpowiednia odzież (w tym kurtka przeciwdeszczowa) i obuwie górskie, czapka i rękawiczki
– okulary przeciwsłoneczne, krem z filtrem uv
– dowód osobisty
– wszystkie rzeczy prosimy spakować do plecaka o maksymalnej pojemności ok 30l
– dobra kondycja fizyczna – nie trzeba być sportowcem, ale wejście latem na duże szczyty tatrzańskie szlakami powinno być osiągalne bez problemów kondycyjnych

Warunki uczestnictwa:
– posiadanie ubrania, obuwia i ekwipunku odpowiedniego do podejmowania działań w Tatrach w okresie letnim
– niepełnoletni (powyżej 13 roku życia) mogą wziąć udział w wyjściu, jeśli towarzyszy im rodzic lub opiekun prawny

Informacje dodatkowe:
– w przypadku złych warunków atmosferycznych organizator zastrzega sobie prawo do modyfikacji trasy, zmiany celu czy odwołania wyjścia
– ostateczne potwierdzenie czy wycieczka się odbędzie uczestnicy otrzymają na tydzień przed planowanym terminem
– warunkiem odbycia się wycieczki w podanej cenie jest uczestnictwo 2 osób. W razie zgłoszenia się mniejszej liczby osób, cena do uzgodnienia
– istnieje możliwość organizacji wycieczki w dowolnie wybranym terminie
– w przypadku nagłego pogorszenia się warunków atmosferycznych decyzję o zmianie trasy podejmuje na miejscu przewodnik

ZAPRASZAMY!
(oprócz podanych szczytów, cel można ustalić indywidualnie)

MNICH

Jeden z najczęściej rozpoznawalnych szczytów w Tatrach. Niewysoki w porównaniu do swoich sąsiadów, ale charakterystyczny kształt smukłej iglicy skalnej, przypominającej mnisi kaptur, zapewnił mu opinie niedostępnego. Podstawowa droga „Przez Płytę” wiedzie z Dolinki za Mnichem i mimo, że jest najłatwiejszym sposobem osiągnięcia szczytu, ma charakter wspinaczkowy. Z wierzchołka Mnicha otwiera się jedyny w swoim rodzaju widok na Morskie Oko położone ponad 650 metrów poniżej. Ze szczytu zjazd na linie i zejście do Dolinki za Mnichem.
Wyjście ma charakter wysokogórski z elementami wspinaczki. Trasa biegnie terenem eksponowanym i wymagającym asekuracji liną. Z wierzchołka zjazd (opuszczanie na linie przez przewodnika). Podczas wyjścia przekazane zostaną w praktyce podstawy wspinaczki skalnej oraz podstawowe umiejętności posługiwania się sprzętem wspinaczkowym.
Miejsce: Tatry Wysokie,
Kadra: licencjonowany Wysokogórski Przewodnik Tatrzański
Terminy lato 2021:
10 lipca
11 lipca
23 lipca
24 lipca

Cena:
1100zł – przy 1 osobie
1200zł – przy 2 osobach
Cena zawiera: opiekę przewodnika, uprząż oraz kask, sprzęt wspinaczkowy niezbędny do realizacji wyjścia.

Program:
1 dzień
07:00 Spotkanie z przewodnikiem na parkingu na Palenicy Białczańskiej.
Wyjście w teren: dojście do Morskiego Oka, a następnie podejście do Dolinki za Mnichem i dalej na Mnichowe Plecy i przez Wyżnią Mnichową Przełączkę, skąd rozpoczynamy wspinaczkę drogą „przez Płytę” na wierzchołek Mnicha. Przy sprzyjających warunkach możliwość urozmaicenia wejścia o wariant dojścia pod Płytę drogą Robakiewicza (III UIAA).
Planowany koniec zajęć/powrót na Palenicę – godzina 16:00

GRAŃ KOŚCIELCÓW

Celem może być przejście Grani Kościelców po Przełęcz Karb, lub wejścia na poszczególne obiekty: Zadni Kościelec, najwyższy punkt całej grani, „turystyczny wierzchołek”, ale od drugiej strony – granią z Kościelcowej Przełęczy.
Wiele wariantów dojścia na grań od całkiem łatwych po warianty w III stopniu UIAA dla bardzo ambitnych, nieco obeznanych ze wspinaczką.

Wyjście ma charakter wspinaczki graniowej, trasa przebiega w terenie eksponowanym.
Podczas wyjścia przekazane zostaną w praktyce podstawy wspinaczki skalnej oraz podstawowe umiejętności posługiwania się sprzętem wspinaczkowym.

Miejsce: Tatry Wysokie
Kadra: licencjonowany Wysokogórski Przewodnik Tatrzański

Cena:
1200zł – za 1 osobę
1300zł – za 2 osoby
Cena zawiera: opiekę przewodnika, uprząż oraz kask, sprzęt wspinaczkowy niezbędny do przeprowadzenia zajęć.

Program:
1 Dzień:
Wyjście z Kuźnic o 6.00 rano, dojście na Halę Gąsienicową, dalej na Karb i (w zależności od warunków) na Kościelcową Przełęcz lub Mylną Przełęcz. Z Przełęczy wspinaczka granią (II UIAA) na Kościelec, w przypadku startu z Mylnej Przełęczy wspinaczka granią przez Mylną Turnię (Szafę) i Zadni Kościelec na Kościelcową Przełęcz i dalej na Kościelec. Zejście szlakiem przez Przełęcz Karb.
Planowane zejście do Kuźnic około godziny 18.00.

ŚWINICA

Przejście od Świnickiej Przełęczy ściśle granią na Świnicę. Piękna, miejscami mocno eksponowana grań i szczyt, tzw. „taternicki” wierzchołek Świnicy, jeden z najwyższych szczytów w Polskich Tatrach.

Przejście grani Świnicy to cel bardzo ambitny, niemalże obowiązkowy dla każdego początkującego taternika. Wyjście ma charakter wysokogórski z elementami wspinaczki. Trasa biegnie terenem eksponowanym i wymagającym asekuracji liną. Podczas wyjścia przekazane zostaną w praktyce podstawy wspinaczki skalnej oraz podstawowe umiejętności posługiwania się sprzętem wspinaczkowym.

Miejsce: Tatry Wysokie
Kadra: licencjonowany Wysokogórski Przewodnik Tatrzański

Cena:
1100zł – za 1 osobę
1200zł – za 2 osoby
Cena zawiera: opiekę przewodnika, uprząż oraz kask, sprzęt niezbędny do przeprowadzenia zajęć.

Program:

06:00 Spotkanie z przewodnikiem w Kuźnicach
Wyjście w teren: przejście szlakiem na Świnicką przełęcz, a następnie wspinaczka ściśle granią aż do wierzchołka taternickiego.
Zejście możliwe w różnych wariantach, powrót do Zakopanego przez Halę Gąsienicową.
Planowane zejście do Kuźnic – godzina 18:00.

Chętni mogą wyjechać kolejką na Kasprowy Wierch i skrócić czas podejścia. Wyjazd kolejką jest płatny dodatkowo.

ORLA PERĆ – wersja 1-dniowa

Wycieczka szlakiem, ale jakim – najśmielszym jaki tylko można znaleźć w Tatrach! Przejście całości Orlej Perci od Zawratu po Krzyżne w jeden dzień, to wyzwanie niemal sportowe, wymagające dobrych warunków, kondycji i logistyki. Na szczęście w wielu miejscach można łatwo z Orlej Perci zejść, więc można pokusić się o próbę przejścia, a w razie potrzeby zejść na Halę Gąsienicową lub do Pięciu Stawów.

Wyjście ma charakter wysokogórski i eksponowany. Mimo szlaku i sztucznych ułatwień jak drabinki, łańcuchy czy klamry w wielu miejscach może przydać się asekuracja liną przez przewodnika.

Miejsce: Tatry Wysokie
Kadra: licencjonowany Wysokogórski Przewodnik Tatrzański

Cena:
1350 PLN (za 1 osobę)
1550 PLN (za 2 osoby)
1750 PLN (za 3 osoby)
Cena zawiera: opiekę przewodnika, uprząż oraz kask, sprzęt wspinaczkowy niezbędny do przeprowadzenia zajęć, zakwaterowanie w schronisku w Pięciu Stawach (noc przed wycieczką, pokój wieloosobowy bez pościeli), śniadanie.
UWAGA: w czasie obostrzeń dotyczących pandemii nocleg w Schronisku możliwy jest tylko w pokojach przekształconych na 2-osobowe, w cenę wliczone jest śniadanie.

Program:
1 dzień
Dotarcie do schroniska w Pięciu Stawach (we własnym zakresie)
Zakwaterowanie/nocleg
2 dzień
06:00 Spotkanie z przewodnikiem w schronisku w Pięciu Stawach.
Wyjście w teren: dojście szlakiem na Zawrat, a następnie wejście na Orlą Perć przejście kolejno przez Kozia Przełęcz, Kozi Wierch, Granaty do Przełęczy Krzyżne i zejście na Halę Gąsienicową. Krótki odpoczynek w Murowańcu i zejście do Kuźnic.
Planowany koniec zajęć/zejście do Kuźnic – godzina 19:00.

ORLA PERĆ – wersja 2-dniowa

Orla Perć to jeden z najtrudniejszych wysokogórskich szlaków turystycznych w polskich Tatrach. Ciągnie się w eksponowanym i przepaścistym terenie wzdłuż lub w pobliżu grani od przełęczy Zawrat po przełęcz Krzyżne, na odcinku o długości ok. 5 km. Ze względu na przyrodnicze i wspinaczkowe walory, wprowadzone ułatwienia w postaci klamer, łańcuchów, drabinek, szlak szybko zyskał dużą popularność i nieodwołalnie stał się kanonem tatrzańskiej turystyki mimo upływu ponad stu lat od jego powstania.

Miejsce: Tatry Wysokie
Kadra: licencjonowany Wysokogórski Przewodnik Tatrzański

Cena:
2100 PLN (za 1 osobę)
2250 PLN (za 2 osoby)
2550 PLN (za 3 osoby)
Cena zawiera: opiekę przewodnika, uprząż oraz kask, sprzęt wspinaczkowy niezbędny do przeprowadzenia zajęć, zakwaterowanie w schronisku w Pięciu Stawach (1 nocleg w pokoju wieloosobowym bez pościeli), śniadanie.
UWAGA: w czasie obostrzeń dotyczących pandemii nocleg w Schronisku możliwy jest tylko w pokojach przekształconych na 2-osobowe, w cenę wliczone jest śniadanie.

Program:
1 dzień:
06:00 Spotkanie z przewodnikiem w Kuźnicach, wyjście przez Halę Gąsienicową na Przełęcz Zawrat.
Przejście odcinka Orlej Perci – od Zawratu do Koziego Wierchu. Zejście do schroniska w Pięciu Stawach.
18:00 Zakwaterowanie w schronisku Pięć Stawów.
2 dzień:
07:00 Śniadanie
07:30 Kontynuacja trasy z poprzedniego dnia od Koziego Wierchu przez Granaty na Przełęcz Krzyżne, zejście do Zakopanego
Planowany koniec zajęć/zejście do Kuźnic – godzina 19:00

GRAŃ FAJEK – WIERCH POD FAJKI

Przejście z Żółtej Turni na Pańszczycką Przełęcz granią przez Wierch Pod Fajki. Droga niezbyt długa, szczyt niewybitny ale niezwykle ciekawy – jest ekspozycja, płyty, zejścia, wejścia i odcinki całkiem poziomej, wąskiej grani a dopełnieniem całości jest zjazd na Pańszczycką Przełęcz (możliwe również zejście, dla tych co nie lubią jeździć na linie).

Wyjście ma charakter wspinaczki graniowej, trasa przebiega w terenie eksponowanym.
Podczas wyjścia przekazane zostaną w praktyce podstawy poruszania się terenie wysokogórskim, wspinaczki oraz podstawowe umiejętności posługiwania się sprzętem wspinaczkowym.

Miejsce: Tatry Wysokie
Kadra: licencjonowany Wysokogórski Przewodnik Tatrzański

Cena:
1200zł – za 1 osobę
1300zł – za 2 osoby
Cena zawiera: opiekę przewodnika, uprząż oraz kask, sprzęt wspinaczkowy niezbędny do realizacji wyjścia.

Program:
1 dzień
06:00 Spotkanie z przewodnikiem w Kuźnicach
Wyjście w teren: dojście do Murowańca, a następnie Czarnego Stawu Gąsienicowego, skąd początkowo żółtym szlakiem na Skrajny Granat, a następnie żlebem na Żółtą Przełęcz. Stąd wspinaczka granią przez poszczególne formacje skalne Wierchu Pod Fajki aż po Pańszczycką Przełęcz.
Planowany koniec zajęć/zejście do Kuźnic – godzina 17:00

ZADNI MNICH

Mniej znany, choć wyższy i nieco trudniejszy do zdobycia sąsiad słynnego Mnicha. Mniej znany, bo niewidoczny z perspektywy schroniska przy Morskim Oku. Skryty jest za Mnichem. Szczyt położony w grani głównej Tatr, dostępny jedynie drogami wspinaczkowymi – czyli szczyt „wyłącznie dla taterników”. Najłatwiejsze wejście wiedzie zachodnią granią. Na wschód opada z Zadniego Mnicha 40 metrowy pionowy uskok, przez który prowadzi droga zjazdu na linie z wierzchołka.

Wyjście ma charakter wysokogórski z elementami wspinaczki. Trasa biegnie terenem eksponowanym i wymagającym asekuracji liną. Z wierzchołka zjazd (opuszczanie na linie przez przewodnika). Podczas wyjścia przekazane zostaną w praktyce podstawy wspinaczki skalnej oraz podstawowe umiejętności posługiwania się sprzętem wspinaczkowym.

Miejsce: Tatry Wysokie
Kadra: licencjonowany Wysokogórski Przewodnik Tatrzański

Cena:
1200zł – za 1 osobę
1300zł – za 2 osoby
Cena zawiera: opiekę przewodnika, uprząż oraz kask, sprzęt wspinaczkowy niezbędny do realizacji wyjścia.

Program:
1 dzień
07:00 Spotkanie z przewodnikiem na Polanie Palenicy.
Wyjście w teren: dojście do Morskiego Oka a następnie podejście do Dolinki Za Mnichem i terenem pozaszlakowym na Zadnią Galerię Cubryńską i Ciemnosmreczyńską Przełączkę skąd wspinaczka zachodnią granią (II UIAA) na wierzchołek Zadniego Mnicha.
Planowany koniec zajęć / powrót na Palenicę – godzina 16:00

ŻABIA LALKA

Niewielka turnia o charakterystycznym kształcie kręgla do gry. Dostępna wyłącznie dla taterników. Położona jest w południowo-zachodniej bocznej grani Żabiego Mnicha. Najłatwiejsze wejście na wierzchołek tej strzelistej turniczki prowadzi południowym kominkiem i granią z Przeł. Pod Żabią Lalką. Jest to jedna z tych turni, które odwiedzane są wyłącznie przez taterników. Mimo, że nie jest wybitnym szczytem, strzelistość turni i niezwykła ekspozycja czyni ją ambitnym celem dla turysty wysokogórskiego.

Wyjście ma charakter wysokogórski i wspinaczkowy. Trasa biegnie terenem eksponowanym i wymagającym asekuracji liną. Z wierzchołka zjazd (opuszczanie na linie przez przewodnika). Podczas wyjścia przekazane zostaną w praktyce podstawy wspinaczki skalnej oraz podstawowe umiejętności posługiwania się sprzętem wspinaczkowym.

Miejsce: Tatry Wysokie
Kadra: licencjonowany Wysokogórski Przewodnik Tatrzański

Cena:
1200zł – za 1 osobę
1300zł – za 2 osoby
Cena zawiera: opiekę przewodnika, uprząż oraz kask, sprzęt niezbędny do przeprowadzenia zajęć.

Program:
1 dzień
06:00 Spotkanie z przewodnikiem na Palenicy Białczańskiej
Wyjście w teren: dojście do Morskiego Oka a następnie szlakiem do Czarnego Stawu Pod Rysami, skąd terenem pozaszlakowym na Grań Żabiego przez „Mokrą Wantę”, dalej na Wyżni Lalkowy Przechód i Lalkowy Chodnik. Stąd wspinaczka na Żabią Lalkę. Powrót zjazdami na linie i zejście do Czarnego Stawu Pod Rysami.
Planowany koniec zajęć/powrót na Palenicę – godziny 18:00

ŻABI SZCZYT – ŻABI MNICH

Dwa wybitne wierzchołki w Grani Żabiego, rozdzielone Białczańską Przełęczą Wyżnią. Każdy z nich może stanowić ambitny samodzielny cel tury pozaszlakowej. Jednak sprawny turysta wysokogórski może pokusić się o odwiedzenie ich obu za jednym razem. Żabi Mnich to szczyt wyłącznie dla taterników – najłatwiejsze wejście to I w skali UIAA. Żabi Szczyt Wyżni natomiast charakteryzuje się jednym z najwspanialszych tatrzańskich widoków, jaki roztacza się z jego wierzchołka. Dojście i zejście na Grań Żabiego możliwe kilkoma wariantami.

Wyjście ma charakter wysokogórski z elementami wspinaczki. Trasa biegnie terenem eksponowanym i wymagającym asekuracji liną.

Miejsce: Tatry Wysokie
Kadra: licencjonowany Wysokogórski Przewodnik Tatrzański

Cena:
1200zł – za 1 osobę
1300zł – za 2 osoby
Cena zawiera: opiekę przewodnika, uprząż oraz kask, sprzęt wspinaczkowy niezbędny do przeprowadzenia zajęć.

Program:
1 dzień
06:00 Spotkanie z przewodnikiem na Palenicy Białczańskiej
Wyjście w teren: dojście do Morskiego Oka a następnie szlakiem do Czarnego Stawu Pod Rysami, skąd terenem pozaszlakowym na Grań Żabiego, na Wyżnią Białczańską Przełęcz, skąd granią na Żabi Szczyt Wyżni. W drodze powrotnej wejście na Żabiego Mnicha.
Planowany koniec zajęć/powrót na Palenicę – godzina 19:00

CUBRYNA

Sąsiadka Mięguszowieckiego Szczytu Wielkiego, oddziela je Hińczowa Przełęcz. Z drugiej strony, od zachodu sąsiaduje z Zadnim Mnichem. Jest zwornikiem dla potężnej grani bocznej Krywania. Na jej wierzchołek prowadzi kilka dróg o różnych trudnościach. Najłatwiejsza jest droga przez Galerie Cubryńskie i Hińczową Przełęcz.

Wyjście ma charakter wysokogórski z elementami wspinaczki. Trasa biegnie terenem eksponowanym i wymagającym asekuracji liną. Podczas wyjścia przekazane zostaną w praktyce podstawy poruszania się terenie wysokogórskim oraz podstawowe umiejętności posługiwania się sprzętem wspinaczkowym.

Miejsce: Tatry Wysokie
Kadra: licencjonowany Wysokogórski Przewodnik Tatrzański

Cena:
1100zł  – za 1 osobę
1200zł – za 2 osoby
Cena zawiera: opiekę przewodnika, uprząż oraz kask, sprzęt wspinaczkowy niezbędny do przeprowadzenia zajęć.

Program:
1 dzień
06:00 Spotkanie z przewodnikiem na Palenicy. Wyjście w teren: dojście do Morskiego Oka, a
następnie podejście do Dolinki Za Mnichem i na Zadnią Galerię Cubryńską. Dalej, w zależności od warunków możliwe wejście wariantem: przez Małą i Wielką Galerię na Hińczową Przełęcz i granią na wierzchołek, lub Prawym Zachodem Abgarowicza i zachodnią granią na Cubrynę.

NIŻNIE RYSY

Jeden z najwyższych polskich szczytów (trzeci po Rysach i Wielkim Mięguszowieckim Szczycie). Czterowierzchołkowy masyw, kryjący kilka ciekawostek – niewielką Tomkową Jaskinię (ewenement w Tatrach Wysokich), wielką płn-zach. ścianę (650 m wysokości), piękną grań Tomkowych Igieł.
Wejście na główny wierzchołek nie nastręcza większych trudności technicznych. Popularny cel pozaszlakowy także w zimie. Wejście, mimo iż stosunkowo łatwe technicznie, wymaga dobrej kondycji i warunków. Z wierzchołka roztacza się przepiękna panorama na całe niemal Tatry.

Wyjście ma charakter wysokogórski z elementami wspinaczki. Trasa biegnie terenem eksponowanym i wymagającym asekuracji liną. Podczas wyjścia przekazane zostaną w praktyce podstawy poruszania się terenie wysokogórskim oraz podstawowe umiejętności posługiwania się sprzętem wspinaczkowym.

Miejsce: Tatry Wysokie
Kadra: licencjonowany Wysokogórski Przewodnik Tatrzański

Cena:
1200zł – za 1 osobę
1300zł – za 2 osoby
Cena zawiera: opiekę przewodnika, uprząż oraz kask, sprzęt wspinaczkowy niezbędny do przeprowadzenia zajęć.

Program:
06:00 Spotkanie z przewodnikiem na Polanie Palenicy Wyjście w teren: dojście do Morskiego Oka, a następnie do Czarnego Stawu pod Rysami i dalej na Bulę Pod Rysami. Stąd już terenem pozaszlakowym na główny wierzchołek masywu Niżnich Rysów. Planowany koniec zajęć/powrót na Palenicę – godzina 19:00.