5+ Szkoła Górska powstała w 2007 roku przy najwyżej położonym Schronisku w Tatrach, w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. Wtedy zorganizowaliśmy pierwsze szkolenie lawinowe w Tatrach, opierając się na wiedzy i doświadczeniu Ratowników TOPR. Program kursu opracował wieloletni szef szkolenia tej instytucji – Marcin Józefowicz, który jest z nami do dziś. Od tego czasu w Schronisku Pięć Stawów przeszkoliliśmy ponad 4000 turystów, a z naszej bazy i sprzętu korzystają także służby wojskowe i ratownicy na swoich wewnętrznych szkoleniach.  W 2014 roku gościliśmy również Manuela Gensweina, guru profilaktyki lawinowej ze Szwajcarii, dzięki któremu zakupiliśmy – jako pierwsi w Polsce – ogródek lawinowy Easy Searcher.

W jedenastym sezonie działalności w naszej Szkole oprócz kursów lawinowych znajdują się także  kursy skiturowe, skialpinizmu, turystyki zimowej i wysokogórskiej, nawigacji oraz długa lista wycieczek letnich i zimowych na szczyty poza szlakami turystycznymi. Ponieważ skituring co roku zyskuje na popularności, prowadzimy szkolenia już na trzech poziomach zaawansowania, a co roku oferta kursów jest powiększana. Jako jedni z pierwszych zorganizowaliśmy kurs skialpinizmu dla zaawansowanych. Dbamy o to, by szkolili u nas najlepiej jeżdżący Instruktorzy Narciarstwa Wysokogórskiego PZA. Przy wszystkich szkoleniach współpracują z nami doświadczeni Ratownicy TOPR, Instruktorzy PZA, Międzynarodowi Przewodnicy IVBV oraz Przewodnicy Tatrzańscy.

Wydarzenia i kursy
Od 2011 roku wiosną organizujemy  jedyne tego typu spotkanie w Tatrach: Dni Lawinowo-Skiturowe promujące bezpieczną turystykę zimową, poszanowanie dla przyrody i odpowiedzialne zachowania w górach. Jak co roku na bezpłatnych szkoleniach nasi instruktorzy dzielą się wiedzą dotyczącą aspektów bezpiecznej i odpowiedzialnej turystyki pieszej i skiturowej.

Większość naszych kursów odbywa się w Dolinie Pięciu Stawów, uznawanej za najbardziej śnieżną dolinę w Tatrach, ale szkolimy także w innych rejonach. Szkolenia skiturowe dla początkujących odbywają się w rejonie Kasprowego Wierchu, a kursy skialpinizmu w najciekawszych rejonach Hali Gąsienicowej i Morskiego Oka. Wszystkie nasze przedsięwzięcia odbywają się za zgodą Tatrzańskiego Parku Narodowego, a kursy prowadzone są przez najlepszych specjalistów i praktyków w swoich dziedzinach, legitymujących się uprawnieniami TOPR, PZA oraz IVBV/UIAGM/IFMGA.

Festiwale górskie i podróżnicze
Co roku jesteśmy obecni na największych festiwalach górskich. Bezpośredni kontakt z przyszłymi kursantami oraz przygotowane przez nas szkolenia, wykłady i spotkania odbywają się podczas min. Festiwalu im. Andrzeja Zawady w Lądku Zdroju, Targach World Travel Show czy na Krakowskim Festiwalu Górskim.

Siła ludzi
Siłą naszej Szkoły są ludzie – Marcin Józefowicz, Maciek Ciesielski, Andrzej Marasek, Kuba Hornowski, Piotrek Krzan, Przemek Cholewa, Robert Kidoń, Adam Pieprzycki, Robert Rokowski – jedni z najlepszych i najbardziej doświadczonych Instruktorów i Przewodników, świetnych wspinaczy, narciarzy i lawinowców. Wszyscy są także czynnymi Ratownikami TOPR lub pracownikami Tatrzańskiego Parku Narodowego i znają Tatry jak nikt inny!

W biurze na nizinach pracują Asia Plata i Monika Strojny, które dbają o terminy, sprzęt, sprawy formalne i dobrą atmosferę, a czasem można też je spotkać w górach 🙂

Szkołę do życia powołały siostry Krzeptowskie – Marta i Marychna, na co dzień prowadzące Schronisko Pięć Stawów oraz Jasiek Wierzejski – fotograf, filmowiec i partner 🙂

Dziękujemy, że jesteście z Nami!