Szkolenie skiturowe z elementami szkolenia lawinowego
Warsztaty przygotowane z myślą o osobach początkujących+ i średnio-zaawansowanych, które chcą świadomie działać na skiturach w Tatrach czy Alpach. Co dają warsztaty: udoskonalenie umiejętności skiturowych, omówienie podstawowych technik skialpinistycznych i lawinowych: mierzenie kąta nachylenia stoku, rozpoznawania wystaw, prawidłowego sondowania, group checku czy wyboru toru podejścia i zjazdu. Omówienie sprzętu lawinowego w tym obsługi plecaka lawinowego (elektrycznych i tradycyjnych na butlę) oraz przećwiczenie składania poduszki lawinowej na wybranych modelach plecaków.
Po ukończeniu kursu będziesz mógł uczestniczyć w wycieczkach skiturowych posiadając podstawową wiedzę z zakresu ratownictwa lawinowego. Szkolenie odbywa się w grupach maksymalnie 6-osobowych.
Program może być modyfikowany w zależności od poziomu uczestników i warunków pogodowych. Osoby zgłaszające się na kurs powinny dobrze jeździć na nartach zjazdowych. Kurs nie jest pełnym kursem lawinowym, ale jego kontynuacją dedykowaną osobom poruszającym się na nartach skiturowych i freeride’owych.
Czas trwania: Kurs rozpoczyna się pierwszego dnia o godzinie 19.00 w schronisku Pięć Stawów i kończy trzeciego dnia po południu, około godziny 17.00.
Cena: 1050 zł
W cenie: zajęcia z Instruktorem Narciarstwa Wysokogórskiego PZA/ Ratownikiem TOPR w terenie, zestaw lawinowy na cały okres trwania kursu, dwa noclegi bez pościeli w schronisku Pięć Stawów, ubezpieczenie NNW oraz gadżet 5+: butelka Esbit.
Noclegi oraz wyżywienie można opłacić z góry podczas rezerwacji miejsc na kurs lub bezpośrednio w schronisku w dniu rozpoczęcia zajęć. Koszt samych noclegów to 160zł. Istnieje możliwość skorzystania z pakietu zawierającego 2 noclegi i 6 posiłków (od kolacji 1.dnia do obiadu 3.dnia) w cenie 390 zł.
UWAGA: Cena nie zawiera wypożyczenia zestawu skiturowego i kasku. Polecamy wypożyczalnię sprzętu przy rondzie Jana Pawła II w Zakopanem – Tatra Trade.
Dojazd / dojście do schroniska Pięć Stawów we własnym zakresie. Zjazd po kursie do Wodogrzmotów Mickiewicza odbywa się wspólnie z Instruktorem.
Program
Dzień 1
19:00 -21:00
Określenie poziomu grupy i zakresu zajęć. Podstawowe zagadnienia dotyczące zagrożenia lawinowego. Omówienie technik poszukiwania detektorem LVS, sondowania i odkopywania.
Dzień 2
08:00 -08:30
Śniadanie
08:30-10:30
Teoria: Omówienie Group Check i zakłóceń detektorów. Zachowanie na lawinie. Ta część teoretyczna jest przygotowaniem do świadomego uczestnictwa w wycieczce skiturowej.
10:30-16:00
Wyjście w teren. Wycieczka skiturowa. Umiejętność poruszania się w terenie. Oszacowanie nachylenia stoku. Omówienie formacji terenowych i zasad poruszania się. W ciągu wyjścia – praktyczne ćwiczenia.
16:00-17:00
Czas wolny
17:00-18:00
Obiad
18:00-21:00
Teoria: Omówienie ekwipunku lawinowego, plecaków lawinowych, sprzętu skiturowego. Warsztat ze składania poduszek lawinowych.
Pytania ze strony uczestników kursu. W przerwie zajęć kolacja.
Dzień 3
08:00-08:30
Śniadanie
08:30-10:30
Teoria: Stopnie zagrożenia lawinowego. Podstawowa pierwsza pomoc na lawinie. Elementarna metoda redukcji
10:30-15:30
Wyjście w teren. Wycieczka skiturowa z oszacowaniem zagrożenia lawinowego, omówienie poruszania się w terenie. Omówienie elementów skialpinizmu.
16:00-17:00
Obiad i dyskusja – podsumowanie.
Co zabrać na zajęcia:
– sprzęt skiturowy: narty, foki, buty, kijki, kask oraz opcjonalnie harszle
– lawinowe ABC (jeśli chcecie ćwiczyć na swoim własnym)
– raki dopasowane do butów skiturowych oraz czekan
– plecak lawinowy jeśli posiadacie własny: celem omówienia jego działania z Instruktorem
– strój dostosowany do warunków zimowych: bielizna (najlepiej termiczna), spodnie, kurtka, polar, czapka, rękawiczki (dwie pary: cienkie i grubsze)
– inne: gogle, okulary przeciwsłoneczne, krem z filtrem UV, termos, folia NRC
– dowód osobisty
Warunki uczestnictwa:
Posiadanie ubrania, obuwia i ekwipunku odpowiedniego do podejmowania działań w Tatrach w okresie zimowym.
Informacje dodatkowe:
– warunkiem odbycia się kursu w podanej cenie jest uczestnictwo pięciu osób,
– w razie nie zgłoszenia się wystarczającej liczby osób na kurs, szkolenie może zostać odwołane, ale nie później niż na 7 dni przed,
– dla grup zorganizowanych istnieje możliwość organizacji kursu w innym terminie,
– organizator zastrzega sobie prawo do odwołania bądź przeniesienia kursu z powodu złych warunków atmosferycznych. W takim przypadku kwota wpłacona za kurs będzie zwrócona lub przeniesiona na wskazany termin.