Zapraszamy wszystkich, którzy chcą uprawiać zimową turystykę górską: pieszo, na nartach skiturowych lub freeridowych czy wspinaczkowo.
Wiedza na temat lawin i bezpiecznego poruszania się po górach w zimie to obowiązkowe i podstawowe „wyposażenie” zimowego Turysty.
Organizowane przez nas kursy lawinowe to jedne z pierwszych na rynku tego typu szkolenia. Prowadzimy je od 2008 roku, w sumie przeszkoliliśmy kilka tysięcy osób.

Kadrę instruktorską stanowią Ratownicy – Instruktorzy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, na czele z Marcinem Józefowiczem, wieloletnim szefem szkolenia TOPR oraz twórcą programu naszych szkoleń.
Pracujemy na najnowszym sprzęcie lawinowym znanych i cenionych marek Ortovox Mammut  

Jesteśmy jedyną prywatną firmą w Polsce dysponującą najnowocześniejszym sprzętem szkoleniowym EASY SEARCHER (symulacja zasypania z kontrolą radiową, możliwością poszukiwania detektorem, sondą oraz systemem RECCO).

Bazą dla kursów jest Dolina Pięciu Stawów. Zajęcia teoretyczne odbywają się w schronisku, a terenowe na specjalnie przygotowanym i wyposażonym polu treningowym. Wysokogórski charakter miejsca zapewnia najlepsze warunki do ćwiczeń i analizy zagrożeń.

PROWADZIMY KURSY NA RÓŻNYCH STOPNIACH ZAAWANSOWANIA:

Zakres kursu stanowi podstawową wiedzę na temat bezpiecznego poruszania się po górach zimą. Kurs obejmuje w teorii i praktyce dwa bloki tematyczne: 

  • Wybór najmniej niebezpiecznej drogi w terenie zagrożonym lawinami. Jak unikać lawin, jakie są ich rodzaje oraz co je wyzwala. Jak ocenić zagrożenie w terenie i zinterpretować stopień zagrożenia lawinowego, wpływ warunków pogodowych na zagrożenie lawinowe.
  • Zachowanie w trakcie i po zejściu lawiny. Pomoc koleżeńska, aspekty medyczne. Jak powiadomić właściwie ratowników i co w pierwszej kolejności robić. Szybkie odnajdywanie zasypanych za pomocą detektora lawinowego i sondy, efektywne odkopywanie zasypanego w lawinie.

Czas trwania: Kurs zaczyna się w piątek o godzinie 20:00, a kończy   w niedzielę o godzinie  16.00.

Cena: 380 PLN/osoba

Cena kursów zawiera: Wykłady i prezentacje multimedialne, szkolenia w terenie na nowoczesnym sprzęcie lawinowym LVS, lawinowe ABC (detektor lawinowy, łopatka, sonda), ubezpieczenie NNW.

Noclegi oraz wyżywienie płatne są bezpośrednio w schronisku. Dojazd / dojście do schroniska w Dolinie Pięciu Stawów we własnym zakresie. Istnieje możliwość skorzystania z pakietu pobytowego  w cenie 180 PLN. Pakiet pobytowy zawiera 2 noclegi i 6 posiłków (od kolacji w piątek do obiadu w niedzielę).

Terminy:


14-16 grudnia 2018
11-13 stycznia 2019
25-27 stycznia 2019
08-10 lutego 2019
10-12 lutego 2019 – nowy termin
17-19 lutego 2019 – nowy termin
22-24 lutego 2019
08-10 marca 2019
22-24 marca 2019
05-07 kwietnia  2019

Program

Dzień 1:

po południu zakwaterowanie oraz kolacja

20:00
wstępne wykłady oraz dyskusja na temat ekwipunku lawinowego

Dzień 2:

08:00 -08:30
śniadanie
08:30-11:30
teoria dotycząca poszukiwania w lawinach detektorami LVS, zasypania pojedyncze, płytkie i głębokie, sondowanie po namierzeniu LVS,
11:30-16:30
praktyczne ćwiczenia z porannych tematów (ćwiczenia w grupach)
17:00-18:00
obiad
18:00-22:00
teoria: warunki meteo sprzyjające zagrożeniu lawinowemu, patofizjologia zasypania w lawinie, w przerwie zajęć kolacja

Dzień 3:

08:00-08:30
śniadanie
08:30-11:30
teoria: praca z detektorami LVS w trudnych scenariuszach- zasypanie wielu blisko siebie, jeden i wielu szukających, trudne wybory; testy pokrywy śnieżnej- określanie stabilności stoku, Munter 13 pomyłek, sondowanie zgrubne i szczegółowe
11:30-15:30
ćwiczenia praktyczne z porannych tematów (ćwiczenia w grupach)
16:00-17:00
obiad i dyskusja – podsumowanie
17:00
zakończenie kursu, rozdanie certyfikatów

Info

Co zabrać na zajęcia:
– strój dostosowany do warunków zimowych: bielizna najlepiej antypotna, spodnie, kurtka, polar, czapka, rękawiczki (najlepiej dwie pary: cienkie i grube), buty (najlepiej skorupy lub twarde buty skórzane), ochraniacze na buty
– czołówka
– okulary przeciw słoneczne
– krem z filtrem UV
– gogle
– apteczka
– termos
– dowód osobisty
– dobrze mieć raki oraz kijki teleskopowe
Zestaw lawinowy (detektor, łopatka, sonda) na czas trwania zajęć zapewnia organizator.
Namawiamy do zabrania przenośnej pamięci (USB) w celu pobrania materiałów dydaktycznych od instruktorów.

Warunki uczestnictwa:
Posiadanie ubrania, obuwia i ekwipunku odpowiedniego do podejmowania działań w Tatrach w okresie zimowym. Niepełnoletni są zobowiązani posiadać pisemną zgodę rodziców lub opiekunów na uczestnictwo w kursie.

Informacje dodatkowe:
Warunkiem odbycia się kursu/treningu/manewrów w podanej cenie jest uczestnictwo minimum sześciu osób. W razie zgłoszenia się mniejszej ilości osób, cena do negocjacji.
Dla grup zorganizowanych istnieje możliwość organizacji zajęć w innym terminie.

Kurs drugiego stopnia to kolejny krok w zdobywaniu i ugruntowywaniu wiedzy z zakresu bezpieczeństwa lawinowego. Ćwiczenia prowadzone są na wysokim poziomie zaawansowania. Główny nacisk położony jest na taktykę rozwiązywania trudnych scenariuszy zasypania w lawinie, analizę złożonych warunków pogodowych i planowanie trasy. Aby przystąpić do tego kursu, należy mieć ukończony kurs podstawowy (niekoniecznie w naszej Szkole).

Czas trwania: Kurs zaczyna się w piątek o godz. 20.00 a kończy w niedzielę o godzinie 16:00.

Cena: 380 PLN/osoba

Cena kursów zawiera: Wykłady i prezentacje multimedialne, szkolenia w terenie na nowoczesnym sprzęcie lawinowym LVS, lawinowe ABC (detektor lawinowy, łopatka, sonda), ubezpieczenie NNW.

Noclegi oraz wyżywienie płatne są bezpośrednio w schronisku. Dojazd / dojście do schroniska w Dolinie Pięciu Stawów we własnym zakresie. Istnieje możliwość skorzystania z pakietu pobytowego w cenie 180 PLN. Pakiet pobytowy zawiera 2 noclegi i 6 posiłków (od kolacji w piątek do obiadu w niedzielę).

Terminy:

01-03 lutego 2019
15-17 lutego 2019

Program

Dzień 1:

po południu zakwaterowanie oraz kolacja.

20:00 dyskusja na temat wniosków po kursie 1-go stopnia i o konfrontacji wiedzy zdobytej do sytuacji praktycznych z działalności górskiej

Dzień 2:

08.00 – 08.30 śniadanie
08.30 – 11.30 ćwiczenia praktyczne: test grupowy LVS, zasięg dnia, poszukiwanie 1 i 2
zasypanych przy 1 i wielu poszukujących – przypomnienie (system Easy Searcher)
11.30 – 16.30 ćwiczenia praktyczne: linie pola elektromagnetycznego LVS, jak określić, do czego używać, zasięg urządzenia LVS a szerokość pasu poszukiwań, głębokie zasypania – metoda koła i płaszczyzny pionowej, wielokrotne zasypania – metoda markowania, trzech kół, wąskich korytarzy i mikro-sektora, mapa mentalna lawiniska, praca analogowa
17.00 – 18.00 obiad
18.00 – 22.00 wypadki lawinowe a pogoda, analiza oraz ćwiczenia na mapie z planowania trasy, nowości lawinowe, odwrotny triage i jego zastosowanie w wypadku lawinowym

w przerwie zajęć kolacja

Dzień 3:

8.00 – 8.30 śniadanie
8.30 – 11.30 ćwiczenia praktyczne: taktyczne rozwiązania trudnych scenariuszy, poszukiwanie większą grupą, lider na lawinisku
11.30 – 15.30 ćwiczenia praktyczne: triage w praktyce, ustawianie własnych ćwiczeń z wieloma zasypanymi i poszukującymi, z odkopywaniem oraz analizą stanu poszkodowanego
16.00 – 17.00 obiad i dyskusja – podsumowanie
17.00 zakończenie kursu, rozdanie certyfikatów

Info

Co zabrać na zajęcia: 
– strój dostosowany do warunków zimowych: bielizna najlepiej antypotna, spodnie, kurtka, polar, czapka, rękawiczki (najlepiej dwie pary: cienkie i grube), buty (najlepiej skorupy lub twarde buty skórzane), ochraniacze na buty
– czołówka
– okulary przeciw słoneczne
– krem z filtrem UV
– gogle
– apteczka
– termos
– dowód osobisty
– dobrze mieć raki oraz kijki teleskopowe
Zestaw lawinowy (detektor, łopatka, sonda) na czas trwania zajęć zapewnia organizator.
Namawiamy do zabrania przenośnej pamięci (USB) w celu pobrania materiałów dydaktycznych od instruktorów.

Warunki uczestnictwa: 
Posiadanie ubrania, obuwia i ekwipunku odpowiedniego do podejmowania działań w Tatrach w okresie zimowym. Niepełnoletni są zobowiązani posiadać pisemną zgodę rodziców lub opiekunów na uczestnictwo w kursie.

Informacje dodatkowe: 
Warunkiem odbycia się kursu/treningu/manewrów w podanej cenie jest uczestnictwo minimum sześciu osób. W razie zgłoszenia się mniejszej ilości osób, cena do negocjacji.
Dla grup zorganizowanych istnieje możliwość organizacji zajęć w innym terminie.

Na treningi lawinowe zapraszamy wszystkich, którzy chcą: 

  • odświeżyć praktyczną części wiedzy lawinowej,
  • przypomnieć sobie działania na pozorowanej lawinie, od momentu zejścia lawiny poprzez akcję ratunkową do oceny stanu medycznego i pomocy poszkodowanym.

Trening lawinowy to dzienne i nocne poszukiwania w symulowanych lawinach. Zasypane manekiny o rozmiarach człowieka na realnej głębokości 1,2 metra pozwolą zmierzyć się z czasem odkopania. Pola lawinowe będą przygotowywane na różnym stopniu trudności i obserwowane oraz komentowane na bieżąco przez naszych Instruktorów z TOPR. Sytuacja medyczna będzie opisywana w sposób interaktywny, podczas działań z manekinami.

Czas trwania: Treningi zaczynają się w sobotę, o godzinie 7:00  rano i trwają do godziny 22:00.

Cena: 190 PLN/osoba

Cena treningów zawiera: Wykłady i prezentacje multimedialne, szkolenie w terenie na nowoczesnym sprzęcie lawinowym LVS, ubezpieczenie NNW.

Noclegi oraz wyżywienie płatne są bezpośrednio w schronisku. Dojazd / dojście do schroniska w Dolinie Pięciu Stawów we własnym zakresie. Istnieje możliwość skorzystania z pakietu pobytowego w cenie 150 PLN. Pakiet treningowy zawiera 2 noclegi i 5 posiłków (od kolacji w piątek do śniadania w niedzielę).

Terminy:

18 lutego 2019

Program

Dzień 1:

07.00 oficjalny początek treningu
07.00 – 08.00 teoria: omówienie wypadków lawinowych, spostrzeżeń uczestników,
krótkie przypomnienie dotyczące unikania zagrożenia lawinowego oraz
działania po zejściu lawiny, teoria dotycząca bezpieczeństwa ratujących
08.00 – 08.30 śniadanie
08.30 – 11.30 ćwiczenia praktyczne: triage w praktyce, ustawianie własnych ćwiczeń z wieloma zasypanymi i poszukującymi, z odkopywaniem oraz analiza stanu
poszkodowanego
11.30 – 15.30 ćwiczenia praktyczne: pozorowane zasypanie wieloosobowe (manekiny), poszukiwanie cyfrowe i analogowe, ocena stanu medycznego
16.00 – 17.00 obiad
17.00 – 18.00 teoria: omówienie dotychczasowego przebiegu treningu, wnioski, uwagi
18.00 – 22.00 ćwiczenia praktyczne: ustawianie własnych ćwiczeń z wieloma zasypanymi i poszukującymi, z odkopywaniem oraz analiza stanu poszkodowanego – wszystkie ćwiczenia w formie interaktywnego treningu z instruktorem,
specyfika działań nocnych, bezpieczeństwo ratujących, w przerwie zajęć kolacja
22.00 zakończenie treningu, rozdanie certyfikatów

Info

Co zabrać na zajęcia: 
– strój dostosowany do warunków zimowych: bielizna najlepiej antypotna, spodnie, kurtka, polar, czapka, rękawiczki (najlepiej dwie pary: cienkie i grube), buty (najlepiej skorupy lub twarde buty skórzane), ochraniacze na buty
– czołówka
– okulary przeciw słoneczne
– krem z filtrem UV
– gogle
– apteczka
– termos
– dowód osobisty
– dobrze mieć raki oraz kijki teleskopowe

Zestaw lawinowy (detektor, łopatka, sonda) na czas trwania zajęć zapewnia organizator.
Namawiamy do zabrania przenośnej pamięci (USB) w celu pobrania materiałów dydaktycznych od instruktorów.

Warunki uczestnictwa: 
Posiadanie ubrania, obuwia i ekwipunku odpowiedniego do podejmowania działań w Tatrach w okresie zimowym. Niepełnoletni są zobowiązani posiadać pisemną zgodę rodziców lub opiekunów na uczestnictwo w kursie.

Informacje dodatkowe: 
Warunkiem odbycia się kursu/treningu/manewrów w podanej cenie jest uczestnictwo minimum sześciu osób. W razie zgłoszenia się mniejszej ilości osób, cena do negocjacji.
Dla grup zorganizowanych istnieje możliwość organizacji zajęć w innym terminie.

Manewry lawinowe mają na celu zaznajomienie uczestników z tematami związanymi z oceną zagrożenia lawinowego w terenie podczas górskiej działalności w kontekście wyboru drogi. Podczas manewrów ćwiczyć będziemy również podstawowe działania w zakresie ratownictwa lawinowego i prewencji. Ćwiczenia związane z ratownictwem prowadzone są za pomocą systemu EASY SEARCHER symulującego realne sytuacje lawinowe. Manewry lawinowe organizowane są w trybie zajęć na zewnątrz (bez sali wykładowej).

Czas trwania: zajęcia jednodniowe, odbywają się w godzinach 9:00-16:00

Cena: 160 PLN/osoba (przy udziale minimum 6 osób)

Cena manewrów zawiera: szkolenia w terenie na nowoczesnym sprzęcie lawinowym, lawinowe ABC (detektor lawinowy, łopatka, sonda), ubezpieczenie NNW.

Terminy:

Manewry lawinowe to zajęcia organizowane dla grup (6-12 osób). Termin do ustalenia z klientem. Ze względu na warunki pogodowe i śniegowe najlepszy okres do przeprowadzenia zajęć to styczeń – kwiecień.

Program

Dzień 1:

9:00 rozpoczęcie zajęć, ABC lawinowe, test detektorów
10:00 lokalny i średni stopień zagrożenia lawinowego, identyfikacja zagrożeń w terenie, ocena nachylenia stoku, ocena stabilności.
11:00 ćwiczenia z zakresu poszukiwania w lawinie: pojedyncze zasypanie z wydobyciem i omówieniem podstaw medycyny lawinowej
13:00 obiad (we własnym zakresie)
14:00 ćwiczenia z zakresu poszukiwania w lawinie: wieloosobowe zasypanie, sondowanie, taktyka działań ratownictwa koleżeńskiego
16:00 zakończenie manewrów lawinowych

Ewentualne wyżywienie płatne bezpośrednio w schronisku. Dojazd/dojście do schroniska w Dolinie Pięciu Stawów we własnym zakresie.

Info

Co zabrać na zajęcia: 
– strój dostosowany do warunków zimowych: bielizna najlepiej antypotna, spodnie, kurtka, polar, czapka, rękawiczki (najlepiej dwie pary: cienkie i grube), buty (najlepiej skorupy lub twarde buty skórzane),  ochraniacze na buty
– czołówka
– okulary przeciw słoneczne
– krem z filtrem UV
– gogle
– apteczka
– termos
– dowód osobisty
– dobrze mieć raki oraz kijki teleskopowe

Zestaw lawinowy (detektor, łopatka, sonda) na czas trwania zajęć zapewnia organizator.
Namawiamy do zabrania przenośnej pamięci (USB) w celu pobrania materiałów dydaktycznych od instruktorów.

Warunki uczestnictwa: 
Posiadanie ubrania, obuwia i ekwipunku odpowiedniego do podejmowania działań w Tatrach w okresie zimowym. Niepełnoletni są zobowiązani posiadać pisemną zgodę rodziców lub opiekunów na uczestnictwo w kursie.

Informacje dodatkowe: 
Warunkiem odbycia się kursu/treningu/manewrów w podanej cenie jest uczestnictwo minimum sześciu osób. W razie zgłoszenia się mniejszej ilości osób, cena do negocjacji.
Dla grup zorganizowanych istnieje możliwość organizacji zajęć w innym terminie.