Narciarstwo wysokogórskie czyli skiturowe to coraz bardziej popularna i wyjątkowo atrakcyjna forma poruszania się zimą po górach.
Daje prawdziwą wolność na zjazdach, maksimum przyjemności z wędrowania bez tłumów i dodatkowo poprawia kondycję. Z nami przejdziecie przez wszystkie etapy szkolenia, nauczycie się podstaw (I etap), przejdziecie kurs dla średniozaawansowanych (II etap – kurs 2 lub 3-dniowy) oraz zaawansowanych, którym dedykujemy kurs skialpinizmu (III etap). Proponujemy też doszkalanie z jazdy na nartach skiturowych na stokach Kasprowego Wierchu.

Doświadczona i profesjonalna kadra: Instruktorzy Narciarstwa Wysokogórskiego PZA, Przewodnicy Międzynarodowi IVBV oraz Przewodnicy Tatrzańscy i Instruktorzy PZN gwarantują najwyższą jakość i bezpieczeństwo szkolenia.
Nasze szkolenia odbywają się w:

I etap dla początkujących – rejon Kasprowego Wierchu, Kalatówek i Hali Kondratowej. Kursy trwają od soboty do niedzieli. Grupy do 6 osób.
II etap dla średnio-zaawansowanych – rejon Doliny Pięciu Stawów lub Tatr Zachodnich. Kurs trwa przez weekend lub całe 3 dni (od piątku rano do niedzieli) z elementami skialpinizmu. Grupy do 6 osób.
III etap dla zaawansowanych – rejon Hali Gąsienicowej i Doliny Pięciu Stawów. Kurs trwa od soboty do niedzieli. Grupy do 4 osób.
DODATKOWO: Weekendowe doszkalanie z jazdy na nartach skiturowych w rejonie Kasprowego Wierchu.

Dlaczego skitury?

Bezpieczeństwo. Skitury to najbezpieczniejszy z możliwych sposób poruszania się w terenie górskim zimą.
Szybkość pokonywania trasy. Piesze poruszanie się jest znacznie wolniejsze.
Niezależność od wyciągów i możliwość dotarcia do miejsc niedostępnych dla turystów pieszych. Jazda na skiturach daje poczucie wolności, bliski kontakt z przyrodą i pięknymi krajobrazami.
Sprzęt skiturowy może być wykorzystywany zarówno w łatwych przejściach turystycznych jak i do jazdy w terenie trudnym i ekstremalnym.

To techniczny i wymagający sport, dlatego WARTO skorzystać z doświadczenia naszych doświadczonych Przewodników i Instruktorów.
Zapraszamy!

PROWADZIMY KURSY NA RÓŻNYCH STOPNIACH ZAAWANSOWANIA:

Kurs dla początkujących – zajęcia od soboty rano do niedzieli.

To pierwszy etap szkolenia przeznaczony dla tych, którzy chcą poszerzyć swoją górską działalność zimową o narciarstwo wysokogórskie. Zajęcia dla początkujących – nie trzeba mieć doświadczenia skiturowego.

Osoby zgłaszające się na kurs powinny dobrze jeździć na nartach zjazdowych (co najmniej na czerwonych trasach). Program obejmuje zarówno techniki poruszania się na nartach skiturowych, podchodzenia i zjazdy, planowanie wycieczki skiturowej, jak i samą wycieczkę skiturową w terenie. Na kursie poruszone zostaną także aspekty bezpieczeństwa lawinowego, obsługi lawinowego ABC i unikania lawin, jednakże sugerujemy także uczestnictwo w dedykowanym kursie lawinowym.

Czas trwania: Kurs rozpoczyna się w sobotę o godz.9.00 w Kuźnicach i kończy tamże w niedzielę po południu, około godziny 16.00.

Cena szkolenia: 660zł

W cenie: zajęcia z instruktorem w terenie, zestaw lawinowy na cały okres trwania kursu, ubezpieczenie NNW, wstęp do TPN.
Płatne dodatkowo: Wypożyczenie zestawu skiturowego oraz kasku (zniżka dla kursantów Szkoły w Wypożyczalni Skiturowej MAJESTY, Kiry38 – Kościelisko).

Zakwaterowanie i wyżywienie we własnym zakresie.

Terminy na sezon 2021/22:
29-30 stycznia
12-13 lutego
26-27 lutego
12-13 marca

Zapisy otworzymy 6.10.21

Program

Dzień 1:

Godz. 9.00 Spotkanie w  Kuźnicach i początek wycieczki.

Zajęcia praktyczne:
– sprzęt skiturowy: narty, buty, foki, kijki i wiązania. Zasady działania i obsługi.
– techniki poruszania się na nartach skiturowych, podchodzenie techniką zakosów i na wprost, zjazd w terenie
– przepinki: techniki przepięcia z podejścia do zjazdu w łatwych i trudnych warunkach (wiatr, stromy stok etc.)

Zajęcia teoretyczne
– profilaktyka lawinowa, metoda redukcji
– zasady obsługi i działania lawinowego ABC
– sprzęt skiturowy – praktyczne rady co wybrać, różnice w sprzęcie sportowym, turystycznym i freeride

Dzień 2:

Zajęcia praktyczne
– wycieczka skiturowa w terenie wysokogórskim
– wybór trasy podejścia i zjazdu, zakładanie śladu
– techniki zjazdu w terenie nieprzygotowanym,  w różnych rodzajach śniegu (obskok, półpług)
– sytuacje awaryjne, wezwanie pomocy

Info

Co zabrać na zajęcia:
– sprzęt skiturowy: narty, foki, buty, kijki, kask,
– strój dostosowany do warunków zimowych: bielizna (najlepiej termiczna), spodnie, kurtka, polar, czapka, rękawiczki (dwie pary: cienkie i grubsze)
– inne: czołówka, okulary przeciw słoneczne, krem z filtrem uv, gogle, apteczka, termos
– dowód osobisty

Informacje dodatkowe:
– warunkiem odbycia się kursu w podanej cenie jest uczestnictwo sześć osób,
– w razie nie zgłoszenia się wystarczającej liczby osób na kurs, szkolenie może zostać odwołane, ale nie później niż na 7 dni przed,
– dla grup zorganizowanych istnieje możliwość organizacji kursu w innym terminie,
– organizator zastrzega sobie prawo do odwołania bądź przeniesienia kursu z powodu złych warunków atmosferycznych. W takim przypadku kwota wpłacona za kurs będzie zwrócona lub przeniesiona na wskazany termin.

Przeznaczony jest dla tych, którzy byli już na kilku wycieczkach skiturowych, ale nie czują się samodzielni w górach lub chcą poszerzyć swoja wiedzę pod okiem instruktorów.

Osoby zgłaszające się na kurs powinny jeździć minimum dobrze na nartach zjazdowych.

Na kursie poruszone zostaną także aspekty bezpieczeństwa lawinowego, obsługi lawinowego ABC i unikania lawin, jednakże sugerujemy także uczestnictwo w dedykowanym kursie lawinowym.

Program obejmuje zarówno techniki poruszania na nartach skiturowych, podchodzenia i zjazdy, planowanie wycieczki skiturowej, jak i wycieczki skiturowe w terenie wysokogórskim.

Czas trwania: Kurs rozpoczyna się w sobotę o godzinie 09:00, a kończy w niedzielę po południu, około godziny 16.00.

Cena: 850 zł

W cenie: zajęcia z instruktorem w terenie, wykłady, zestaw lawinowy na cały okres trwania kursu, ubezpieczenie NNW oraz dwa noclegi w Schronisku w Dol.Chochołowskiej.
UWAGA: Cena nie zawiera wypożyczenia zestawu skiturowego, kasku, raków oraz czekana. Dla naszych kursantów zniżka w Wypożyczalni Majesty, Kiry 38 – Kościelisko.

Dojazd / dojście do schroniska w Dolinie Chochołowskiej we własnym zakresie.

Terminy na sezon 2021/22:
4-6 lutego
4-6 marca
25-27 marca

Program

Dzień 0:

Zakwaterowanie. Dojście do Schroniska w Dolinie Chochołowskiej we własnym zakresie.

Dzień 1:
Spotkanie z Instruktorem: godz.9.00
Wprowadzenie do zajęć

Zajęcia praktyczne:
– techniki poruszania się na nartach skiturowych, podchodzenie techniką zakosów i na wprost
– przepinki: techniki przepięcia z podejścia do zjazdu w trudnych warunkach (wiatr, stromy stok etc.)
– zjazd w terenie otwartym, leśnym, z widocznością i bez (mgła, zamieć etc.)

Zajęcia teoretyczne:
– planowanie wycieczki skiturowej
– profilaktyka lawinowa, metoda redukcji
– powtórzenie zasad obsługi lawinowego ABC
– wieczorem: gra w karty lawinowe Snow Safety Cards, w której wykorzystuje się w założeniach metodę redukcji ryzyka opracowaną przez Wernera Muntera.

Dzień 2:

Zajęcia praktyczne:
– wycieczka skiturowa w terenie wysokogórskim
– wybór trasy podejścia i zjazdu, zakładanie śladu
– praktyczne używanie czekana przy poruszaniu się na nartach lub raków i czekana – z nartami przy plecaku
– nawigacja w terenie

Info

Co zabrać na kurs:
– sprzęt skiturowy: narty, foki, buty, kijki, kask, raki oraz czekan
– strój dostosowany do warunków zimowych: bielizna (najlepiej termiczna), spodnie, kurtka, polar, czapka, rękawiczki (dwie pary: cienkie i grube)
– inne: czołówka, okulary przeciw słoneczne, krem z filtrem uv, gogle, apteczka, termos
– dowód osobisty

Warunki uczestnictwa:
Posiadanie ubrania, obuwia i ekwipunku odpowiedniego do podejmowania działań w Tatrach w okresie zimowym. Niepełnoletni są zobowiązani posiadać pisemną zgodę rodziców lub opiekunów na uczestnictwo w kursie.

Informacje dodatkowe:
– warunkiem odbycia się kursu w podanej cenie jest uczestnictwo sześciu osób,
– w razie nie zgłoszenia się wystarczającej liczby osób na kurs, szkolenie może zostać odwołane, ale nie później niż na 7 dni przed,
– dla grup zorganizowanych istnieje możliwość organizacji kursu w innym terminie,
– organizator zastrzega sobie prawo do odwołania bądź przeniesienia kursu z powodu złych warunków atmosferycznych. W takim przypadku kwota wpłacona za kurs będzie zwrócona lub przeniesiona na wskazany termin.

Kurs 3-dniowy z elementami skialpinizmu, w Pięciu Stawach

Przeznaczony jest dla tych, którzy byli już na podstawowym kursie skiturowym lub kilku wycieczkach skiturowych, ale nie czują się samodzielni w górach lub chcą poszerzyć swoja wiedzę pod okiem instruktorów. Osoby zgłaszające się na kurs powinny jeździć minimum dobrze na nartach skiturowych.

Podczas planowanych wycieczek uczestnicy będą doskonalić umiejętności narciarskie oraz weryfikować wiedzę z zakresu bezpieczeństwa lawinowego. Jako nowość wprowadzamy elementy skialpinizmu: hamowanie czekanem z cięższym plecakiem (demonstracja w opcji z nartami przy plecaku) oraz zakładanie, odzyskiwanie i zjazd z liną pomocniczą.

Czas trwania: Kurs trwa 3 dni. Pierwszego dnia zajęcia rozpoczynają się o godzinie 8:00 rano. Ostatniego dnia zajęcia trwają do godziny 16:00.

Miejsce:
Kurs rozpoczyna się na Polanie Palenicy, a kończy w Dolinie Pięciu Stawów, do której uczestnicy docierają podczas wycieczki szkoleniowej pierwszego dnia. Zajęcia odbywają się na terenie Tatr Wysokich z noclegami w Schronisku Pięć Stawów.

Cena: 1100zł

W cenie: zajęcia z instruktorem w terenie, wykłady, zestaw lawinowy na cały okres trwania kursu, ubezpieczenie NNW, bilet wstępu do TPN. UWAGA: cena nie zawiera wypożyczenia zestawu skiturowego, kasku, raków oraz czekana. Dla naszych kursantów zniżka w Wypożyczalni Majesty, Kiry38 – Kościelisko.

Noclegi oraz wyżywienie można opłacić z góry podczas rezerwacji miejsc na kurs lub bezpośrednio w schronisku w dniu rozpoczęcia zajęć. Dojazd / dojście do parkingu na Palenicy Białczańskiej we własnym zakresie.

Istnieje możliwość skorzystania z pakietu zawierającego 2 noclegi i 7 posiłków (od obiadu w piątek do obiadu w niedzielę) w cenie 320 zł.

Terminy na sezon 2021/22:
18-20 lutego
18-20 marca
1-3 kwietnia

Program

Dzień 1:
08:00 Spotkanie z Instruktorem.
Zajęcia praktyczne:
– techniki poruszania się na nartach skiturowych, podchodzenia, zjazdy
– dojście do Schroniska Pięć Stawów
– szkolenie z poruszania się w rakach i z czekanem z nartami przy plecaku, hamowanie czekanem z nartami przy plecaku

Zajęcia teoretyczne:
– poruszanie się w terenie zagrożonym lawinami – unikanie lawin
– czynniki wpływające na zmianę stopnia zagrożenia lawinowego
– analiza stopnia zagrożenia lawinowego

Dzień 2:

Zajęcia praktyczne:
– poruszanie się w terenie zagrożonym lawinami: zależnie od warunków i możliwości grupy wycieczka w rejon Zawratu lub Koziej Przełęczy
– technika zakładania stanowiska dla liny pomocniczej, zjazd na nartach z liną pomocniczą (bez stosowania uprzęży), odzyskiwanie liny pomocniczej

Zajęcia teoretyczne:
– planowanie wycieczki skiturowej, metoda STOP OR GO
– nawigacja, mapa, kompas, altymetr, GPS (praca na wysokiej jakości sprzęcie firmy GARMIN)

Dzień 3:

Zajęcia praktyczne:
– wycieczka skiturowa w terenie wysokogórskim: zależnie od warunków lawinowych i pogodowych rejon Szpiglasowej przełęczy, Koziego Wierchu lub rejonu Morskiego Oka
– wybór trasy podejścia i zjazdu, zakładanie śladu
– nawigacja w terenie

Info

Co zabrać na kurs:
– sprzęt skiturowy: narty, foki, buty, kijki, kask, raki oraz czekan, harszle opcjonalnie
– strój dostosowany do warunków zimowych: bielizna (najlepiej termiczna), spodnie, kurtka, polar, czapka, rękawiczki (dwie pary: cienkie i grube)
– inne: czołówka, okulary przeciw słoneczne, krem z filtrem uv, gogle, apteczka, termos
– dowód osobisty

Warunki uczestnictwa:
Posiadanie ubrania, obuwia i ekwipunku odpowiedniego do podejmowania działań w Tatrach w okresie zimowym. Niepełnoletni są zobowiązani posiadać pisemną zgodę rodziców lub opiekunów na uczestnictwo w kursie.

Informacje dodatkowe:
– warunkiem odbycia się kursu w podanej cenie jest uczestnictwo sześciu osób,
– w razie nie zgłoszenia się wystarczającej liczby osób na kurs, szkolenie może zostać odwołane, ale nie później niż na 7 dni przed,
– dla grup zorganizowanych istnieje możliwość organizacji kursu w innym terminie,
– organizator zastrzega sobie prawo do odwołania bądź przeniesienia kursu z powodu złych warunków atmosferycznych. W takim przypadku kwota wpłacona za kurs będzie zwrócona lub przeniesiona na wskazany termin.

Zapraszamy na dwudniowy kurs skialpinizmu przeznaczony dla osób, które mają za sobą już kilka sezonów na nartach skiturowych, a chcą nauczyć się poruszania w trudnym terenie: w żlebach, po graniach, stokach z dużą ekspozycją, a w przyszłości także po lodowcach z wykorzystaniem nart.

Uczestnicy powinni mieć doświadczenie na nartach skiturowych: kilkanaście wycieczek w górach typu tatrzańskiego lub alpejskiego. Powinni jeździć bardzo dobrze na nartach. Przy zgłoszeniu na kurs prosimy o wysłanie swojego doświadczenia skiturowego/górskiego. Nie wymagamy umiejętności wspinaczkowych, aczkolwiek obycie w terenie eksponowanym może być cenne.

Program obejmuje zarówno techniki poruszania się na nartach skiturowych w stromych żlebach i na stokach z dużą ekspozycją, podchodzenia w rakach z nartami przy plecaku, a także zjazdów z czekanem oraz z asekuracją. Zajęcia odbędą się w grupie maksymalnie 3-4 osób na Instruktora.

Czas trwania: Kurs rozpoczyna się w sobotę o godz.8.00 w Kuźnicach, a kończy w niedzielę ok. godz.17.00 tamże. Obejmuje jeden nocleg z soboty na niedzielę w Schronisku Pięć Stawów.

Cena: 1250zł

W cenie: zajęcia z instruktorem w terenie, sprzęt specjalistyczny (uprząż, lina, karabinki, taśmy i repy), wykład w sobotę, ubezpieczenie NNW, nocleg w Schronisku Pięć Stawów (pokój wieloosobowy, bez pościeli), bilet wstępu do TPN.

Wyżywienie płatne jest bezpośrednio w schronisku. Dojazd / dojście do Kuźnic we własnym zakresie.
W miarę możliwości (na starcie) grupa wyjeżdża na Kasprowy Wierch kolejką, bilet płatny dodatkowo bezpośrednio w kasie PKL.

Terminy na sezon 2021/22:
5-6 lutego
5-6 marca

Program

Dzień 1:

Zajęcia praktyczne podczas przejścia z Kuźnic do Doliny Pięciu Stawów (przez Zawrat lub Kozią Przełęcz, a w przypadku złych warunków Doliną Roztoki): śladami najsłynniejszych i najtrudniejszych zawodów skialpinistycznych w Polsce, Memoriału Piotra Malinowskiego.
– sprzęt zimowy: raki, czekan, lina, harszle
– techniki podejścia w trudnym terenie na nartach (w harszlach), w rakach, przepinki w ekspozycji
– techniki zjazdu z kijkami, z czekanem, z liną, obskok

Zajęcia teoretyczne:
– obsługa sprzętu technicznego, poprawne pakowanie i troczenie do plecaka czekana, nart, kijów, liny etc.
– nawigacja w trudnym terenie,  obsługa GPS

Dzień 2:

Zajęcia praktyczne (wycieczka w rejonie Doliny Pięciu Stawów, powrót do Kuźnic przez Zawrat, Kozią Przełęcz lub Szpiglasową Przełęcz i Morskie Oko):
– wycieczka skiturowa w terenie wysokogórskim
– praktyczne wykorzystanie wiedzy z nawigacji, wybór drogi we mgle, nocą, „powrót po śladzie”
– budowa stanowisk zjazdowych z wykorzystaniem czekana, nart, plecaka
– wybór trasy podejścia i zjazdu, asekuracja słabszego partnera

Info

Co zabrać na kurs:
– sprzęt skiturowy: narty, foki, buty, kijki, kask, harszle i gogle
– raki oraz czekan – w przypadku braku ww. sprzętu istnieje możliwość wypożyczenia
– lawinowe ABC (sonda, łopata, detektor) – w przypadku braku istnieje możliwość wypożyczenia
– opcjonalnie urządzenie GPS (zegarek, telefon etc.)
– strój dostosowany do warunków zimowych: bielizna (najlepiej termiczna), spodnie, kurtka, polar, czapka i rękawiczki (po dwie pary!), chusta typu buff
– inne: czołówka, okulary przeciwsłoneczne, krem z filtrem uv, apteczka, termos
– dowód osobisty

Warunki uczestnictwa:
Posiadanie ubrania, obuwia i ekwipunku odpowiedniego do podejmowania działań w Tatrach w okresie zimowym.

Informacje dodatkowe:
– warunkiem odbycia się kursu w podanej cenie jest uczestnictwo trzech osób,
– w razie nie zgłoszenia się wystarczającej liczby osób na kurs, szkolenie może zostać odwołane, ale nie później niż na 7 dni przed,
– dla grup zorganizowanych istnieje możliwość organizacji kursu w innym terminie,
– organizator zastrzega sobie prawo do odwołania bądź przeniesienia kursu z powodu złych warunków atmosferycznych. W takim przypadku kwota wpłacona za kurs będzie zwrócona lub przeniesiona na wskazany termin.

Doszkalanie z jazdy skiturowej

Szkolenie dla początkujących i średnio-zaawansowanych skiturowców, prowadzone na trasach oraz w strefie freeride w rejonie Kasprowego Wierchu. Dwa dni jazdy pod okiem Instruktora PZN oraz Przewodnika Tatrzańskiego połączone z krótkimi wycieczkami skiturowymi.

Osoby zgłaszające się na kurs powinny dobrze jeździć na nartach zjazdowych. Program obejmuje przede wszystkim techniki jeżdżenia na nartach skiturowych: w terenie nieprzygotowanym, puchu, lodoszreni. Podczas doszkalania poznacie wszystkie rodzaje ewolucji, które przydadzą się poza trasą: skręt krótki, skręt z poszerzenia kątowego, jazdę w puchu, jazdę w trudnych warunkach czy skręt z obskoku. Dodatkowo podczas dojścia do trasy zjazdowej, poruszone zostaną aspekty poprawnego podchodzenia i przepinania się na nartach skiturowych.

Na kursie poruszone zostaną także aspekty bezpieczeństwa lawinowego, jednakże sugerujemy uczestnictwo w dedykowanym kursie lawinowym.

Czas trwania: Kurs rozpoczyna się w sobotę o godz.8.00 w Kuźnicach  i kończy tamże w niedzielę po południu, około godziny 16.00.

Cena za 2 dni: 620zł szkolenie + dwa karnety na wyciągi krzesełkowe w rejonie Kasprowego Wierchu

W cenie: zajęcia z Instruktorem PZN/Przewodnikiem Tatrzańskim w terenie, zestaw lawinowy na cały okres trwania kursu, ubezpieczenie NNW, wstęp do TPN.

UWAGA: Cena nie zawiera wypożyczenia zestawu skiturowego i kasku. Dla naszych kursantów zniżka w Wypożyczalni Majesty, Kiry 38 – Kościelisko.

Noclegi oraz wyżywienie we własnym zakresie. Dojazd / dojście do Kuźnic we własnym zakresie.

Terminy na sezon 2021/22:
15-16 stycznia
22-23 stycznia
5-6 lutego

Program

Dzień 1 i 2:

Godz. 8.00 Spotkanie w Kuźnicach. Podejście na skiturach do dolnej stacji wyciągu na Hali Goryczkowej lub Hali Gąsienicowej.

Zajęcia praktyczne:

– szkolenie z techniki jazdy na stoku przygotowanym oraz w strefie freeride:

skręt równoległy NW
skręt krótki
techniki ślizgowe
jazda terenowa

Jazda poza trasą:

skręt z poszerzenia kątowego
skręt poprzez obskok
jazda w świeżym śniegu (puchu – jeśli będzie 😉
skoki terenowe

W przerwie zajęć praktycznych – zajęcia teoretyczne
– zasady obsługi i działania lawinowego ABC
– sprzęt skiturowy – praktyczne rady co wybrać, różnice w sprzęcie sportowym, turystycznym i freeride.

Zakończenie zajęć około godziny 16 – zjazd do Kuźnic.

Co zabrać na zajęcia:
– sprzęt skiturowy: narty, foki, buty, kijki, kask
– strój dostosowany do warunków zimowych: bielizna (najlepiej termiczna), spodnie, kurtka, polar, czapka, rękawiczki (dwie pary: cienkie i grubsze)
– inne: okulary przeciwsłoneczne, krem z filtrem uv, gogle, termos, folia NRC
– dowód osobisty

Warunki uczestnictwa:
Posiadanie ubrania, obuwia i ekwipunku odpowiedniego do podejmowania działań w Tatrach w okresie zimowym.

Informacje dodatkowe:
– warunkiem odbycia się kursu w podanej cenie jest uczestnictwo sześciu osób,
– w razie nie zgłoszenia się wystarczającej liczby osób na kurs, szkolenie może zostać odwołane, ale nie później niż na 7 dni przed,
– dla grup zorganizowanych istnieje możliwość organizacji kursu w innym terminie,
– organizator zastrzega sobie prawo do odwołania bądź przeniesienia kursu z powodu złych warunków atmosferycznych. W takim przypadku kwota wpłacona za kurs będzie zwrócona lub przeniesiona na wskazany termin.