Skitury w świecie fiordów: Norwegia – Eresfjord

Nowa oferta wyjazdu skiturowego do miejscowości Eresfjord w środkowej Norwegii skierowana jest do doświadczonych i lubiących dłuższe tury narciarzy. Wyjazd zakłada działalność przez 6 dni w terenie trzech słynnych, norweskich dolin. Przez większość czasu nie spotkamy zbyt wielu skiturowców – niemal każdego dnia będziemy zakładać ślady na podejściach i własne linie zjazdu. Teren bywa wymagający, ale przez zdecydowaną większość czasu będziemy poruszać się po stokach o maksymalnym nachyleniu 35-stopni. 

 Aby w pełni skorzystać z ogromnego potencjału rejonu należy być przygotowanym na przewyższenia rzędu 1200-1800 metrów każdego dnia. Pierwsze metry podejść prowadzą zazwyczaj dość gęstymi i stromymi lasami, ale powyżej granicy drzew rozpościerają się piękne, szerokie i wysokogórskie tereny fiordów z widokami na rozległe doliny oraz cudowne śniegi do jazdy. 

Najbardziej znana dolina Romsdalen, w której znajduje się najwyższa ściana skalna w Europie: Trollveggen oraz narciarska wizytówka tej części Norwegii, góra Kirketaket oddalone są o trochę ponad godzinę jazdy samochodem. Trzecia z dolin Sunndalen z masywem Vinnufjellet oraz bocznymi dolinami Oksedal i Innerdal, gdzie góry wyrastają prosto z fiordów do wysokości ponad 1800 m n.p.m., sama jedna może zapewnić zabawę na resztę życia. 

Sceneria wycieczek będzie baśniowa, a powrót do przytulnego domu w małej wiosce pozwoli na pełną regenerację. Jeśli szukacie pięknych i nie zadeptanych gór, lekkich śniegów i skandynawskiej atmosfery, to ten wyjazd jest dla Was! Grupę poprowadzi doświadczony, międzynarodowy Przewodnik IVBV Przemek Cholewa, który od 20 lat przemierza góry Norwegii pieszo, na nartach i wspinaczkowo.

Zapisy otwarte!

Informacje praktyczne
Zalecamy loty tą samą linią (minimalizuje ryzyko zgubienia bagażu), najłatwiej Norwegian z Krakowa, Gdańska ewentualnie z Warszawy z przesiadką w Oslo. Przewodnik odbierze Was z lotniska w Molde (ci którzy skorzystają z innych połączeń powinni być w Molde do godz.17.10, w innym wypadku będą musieli dostać się do Eresfjord, 61 km – na własną rękę (brak komunikacji zbiorowej!).

Sugerowane loty z Krakowa:
Loty do Molde z Kraków lot powrotny | Norwegian

Z Gdańska:
Loty do Molde z Gdańsk lot powrotny | Norwegian

Z Warszawy (tylko w jedną stronę, możliwy powrót do Warszawy dzień po obozie, 18 marca):
Loty do Molde z Warszawy / Norwegian

Po odebraniu bagaży jedziemy około godzinę do Eresfjord.


Noclegi i wyżywienie
Na miejscu mieszkamy razem w dużym domu z pięcioma dwuosobowymi sypialniami z pojedynczymi łóżkami oraz w drugim mniejszym domku 4-osobowym (wliczone w cenę). Duży dom ma sporą, dobrze wyposażoną kuchnię, gdzie będziemy wspólnie gotować (można przyrządzać posiłki samemu, na własną rękę, lub gotujemy wspólnie po uzgodnieniu produktów – wyżywienie nie jest zawarte w cenie wyjazdu). Zachęcamy do wzięcia ulubionych produktów spożywczych z Polski i wypełnienia nimi bagażu sportowego. W domu do dyspozycji jest salon z kominkiem i telewizorem oraz łazienka z wc. Dobrze wyposażony sklep spożywczy znajduje się w tej samej miejscowości kilka kilometrów dalej, gdzie będzie możliwość uzupełniania zapasów. 

Ubezpieczenie

Plan wycieczek skiturowych może ulec zmianie zależnie od warunków śniegowych, zagrożenia lawinowego i możliwości uczestników. Planujemy działać w dwóch grupach, w których na jednego Przewodnika przypada sześć osób.
Każdego uczestnika ubezpieczamy w Warta Travel na kwoty: Koszty Leczenia 800 tys zł, NNW 50 tyś zł, OC 300 tyś zł oraz Assistance (transport, akcja ratunkowa) do 1 mln zł.

Cena: 6650zł
Cena obejmuje: opiekę Przewodnika Międzynarodowego IVBV, noclegi, transport na miejscu (wliczając transfer z lotniska przy przylocie wskazanym lotem), ubezpieczenie podróżne Warta Travel.
Cena nie obejmuje: lotów do/z Norwegii, wyżywienia, wypożyczenia sprzętu.
Sugerujemy wykupienie indywidualnego ubezpieczenia od rezygnacji z wyjazdu.

Lista obowiązkowego sprzętu:

– kask narciarski lub skiturowy
– czołówka
– gogle z dwiema szybkami (jasną i ciemną)
– okulary słoneczne
– krem z filtrem
– Buff (komin), czapka
– 3 pary rękawiczek: cienkie, średnie i grube, najlepiej łapawice
– odzież umożliwiająca ubranie się na cebulkę, co najmniej 5 górnych warstw i 2 dolne
– lawinowe ABC: detektor 3-antenowy z markowaniem, sonda 240 cm aluminiowa i teleskopowa łopata aluminiowa
– plecak lawinowy (elektryczny lub na butlę)
– narty z fokami w dobrym stanie, kijki
– harszle
– lekkie raki i czekan
– wygodne, sprawdzone buty skiturowe (w których od jakiegoś czasu działacie)
– termos 0,7 lub większy
– ręcznik
– karta EKUZ
– dodatkowo jeśli ktoś ma: komunikator satelitarny, np. Garmin Inreach

Terminy na sezon 2023/24:
10-17 marca
17-24 marca

Program

Dzień 0
Niedziela

Godz. 17.30 Spotkanie na lotnisku w Molde, podstawowe zakupy i przejazd do Eresfjord
Godz. 19.30 Wspólna kolacja  i omówienie logistyki na kolejne dni
Godz. 21.30 Sprawdzenie sprzętu

Dzień 1
Poniedziałek

Godz. 8.30 Krótki przejazd w masyw Nonshaugen
Godz.9.00 – 16.00 “Rozgrzewkowa” tura z dwoma lub trzema podejściami, zjazdami nad fiord i z grani lub przełęczy. W sumie pokonamy około 1000-1200m przewyższenia i wypróbujemy śniegi na różnych wystawach.
Godz. 18.00 Wspólna kolacja i omówienie planu na kolejny dzień
Godz. 20.00 Regeneracja i czas wolny

Dzień 2
Wtorek

Godz. 8.00 Godzinny przejazd do Isfjorden
Godz. 9.00 – 16.00 Wycieczka na najbardziej znany szczyt rejonu, Kyrkjetaket. Tego dnia w planie mamy ok.1350m przewyższenia i 14km. Zjazd południowym zboczem należy do jednych z najlepszych w Norwegii, a widoki rozpościerają się na fiord i dolinę Romsdalen.
Godz. 18.00 Wspólna kolacja i omówienie planu na kolejny dzień
Godz. 20.00 Regeneracja i czas wolny

Dzień 3
Środa

Godz. 8.00 Przejazd ok.45min do doliny Oksedalen
Godz. 8.45 – 15.00 Wycieczka na szczyt Litlskjorta z 1300m przewyższenia i 10km. Klasyczna norweska tura z długim zjazdem. Dzień nieco krótszy od poprzednich.
Godz. 17.00 Wspólna obiadokolacja i omówienie planu na kolejny dzień
Godz. 19.00 Regeneracja i czas wolny

Dzień 4
Czwartek

Godz.9.00 Przejazd 1h15min do doliny Venjesdalen
Godz. 10.15 – 15.30 Wycieczka na szczyt Blanebba, znajdujący się naprzeciwko legendarnej ściany Troli. W sumie pokonamy około 900m przewyższenia i 8km.
Godz. 18.00 Wspólna kolacja i omówienie planu na kolejny dzień
Godz. 20.00 Regeneracja i czas wolny

Dzień 5
Piątek

Godz. 7.00 Przejazd 1h do Innerdalen
Godz. 8.00 – 17.00 Najdłuższa wycieczka wyjazdu na jeden ze szczytów masywu Vinnufjelet, ze spektakularnym widokiem na fiord. Do pokonania 1700m przewyższenia i około 18km.
Godz. 19.00 Wspólna kolacja i omówienie planu na kolejny dzień
Godz. 21.00 Regeneracja i czas wolny

Dzień 6
Sobota

Godz. 9.00 Krótki przejazd do podnóży Goksoyra
Godz. 9.15 – 15.30 Wycieczka na szczyt Goksoyra z niezapomnianymi widokami na fiord i dolinę Eikesdalen z jeziorem Eikedalsvatnet. Do przejścia 1200m przewyższenia i 12 km.
Godz. 18.00 Wspólna kolacja i podsumowanie wyjazdu
Godz. 20.00 Regeneracja i czas wolny

Dzień 7
Niedziela

Godz.7.00 Wyjazd na lotnisko w Molde, powrót do Polski

Info

Warunki uczestnictwa:
Posiadanie ubrania, obuwia i ekwipunku odpowiedniego do podejmowania działań w Norwegii w okresie zimowym.

Informacje dodatkowe:
– warunkiem odbycia się wyjazdu w podanej cenie jest uczestnictwo sześciu osób,
– w razie nie zgłoszenia się wystarczającej liczby osób, wyjazd może zostać odwołany, ale nie później niż na 14 dni przed,
– dla grup zorganizowanych istnieje możliwość organizacji wyjazdu w innym terminie,
– organizator zastrzega sobie prawo do odwołania bądź przeniesienia wyjazdu z powodu złych warunków atmosferycznych. W takim przypadku kwota wpłacona za wyjazd będzie zwrócona lub przeniesiona na wskazany termin.