Skitury na Słowacji to następny etap rozwoju dla narciarzy, którzy znają już naszą stronę Tatr. Zapraszamy na wycieczki i kursy dla średnio-zaawansowanych oraz zaawansowanych w najpiękniejszych rejonach Dolin Staroleśnej czy Małej Zimnej Wody oraz wysokich przełęczy! Zapewniamy noclegi w wysokogórskich schroniskach, opiekę międzynarodowych Przewodników IVBV, mnóstwo praktycznej wiedzy oraz mniej uczęszczane rejony skiturowe. W tym sezonie mamy dla Was kilka ciekawych propozycji!

ZAPRASZAMY NA TRAWERS SŁOWACKICH TATR WYSOKICH ORAZ KURS z ELEMENTAMI SKIALPINIZMU:

Zapisy

Przeznaczony jest dla tych, którzy byli już na podstawowym kursie skiturowym lub kilku wycieczkach skiturowych, ale nie czują się samodzielni w górach lub chcą poszerzyć swoja wiedzę pod okiem instruktorów. Osoby zgłaszające się na kurs powinny jeździć minimum dobrze na nartach skiturowych.

Podczas planowanych wycieczek uczestnicy będą doskonalić umiejętności narciarskie oraz weryfikować wiedzę z zakresu bezpieczeństwa lawinowego. Poznacie także elementy skialpinizmu: hamowanie czekanem z cięższym plecakiem (demonstracja w opcji z nartami przy plecaku) oraz zakładanie, odzyskiwanie i zjazd z liną pomocniczą, a wszystko w udostępnionym dla narciarstwa wysokogórskiego rejonie Doliny Staroleśnej w słowackich Tatrach Wysokich.

Czas trwania: Kurs trwa 3 dni. Pierwszego dnia zajęcia rozpoczynają się o około godziny 8:00 rano. Ostatniego dnia zajęcia trwają do godziny 17:00. Spotkanie w Zakopanem na stacji Shell (ul.T.Chałubińskiego 1) o godzinie 6.00 – wspólny przejazd na Słowację.

Miejsce:
Kurs rozpoczyna się przy stacji kolejki na Hrebeniok, a zajęcia odbywają się na terenie Tatr Wysokich z noclegami w Schronisku Zbójnicka Chata na wysokości 1960m npm.

Cena: 1800 zł + 128 Euro bez zniżek / 88 Euro ze zniżką dla członków klubów PZA/UIAA
Kwotę w złotówkach opłaca się online, kwotę w Euro na miejscu w gotówce.

W cenie: transport z Zakopanego na Słowację i z powrotem, wjazd i zjazd kolejką na Hrebienok, zajęcia z przewodnikiem IVBV w terenie, wykłady, zestaw lawinowy na cały okres trwania kursu, gadżet 5+: chusta Original Buff. Dwa noclegi ze śniadaniem i obiadokolacją w Schronisku Zbójnicka Chata (opcja Half Board) oraz ubezpieczenie:  NNW- suma ubezpieczenia 50 000zł; KL- suma ubezpieczenia 800 000zł; odpowiedzialność  cywilna w życiu prywatnym- suma ubezpieczenia 300 000zł  z rozszerzeniem o sporty wysokiego ryzyka. Polisa TUiR Warta SA- Warta Travel.
UWAGA: cena nie zawiera wypożyczenia zestawu skiturowego, kasku, harszli, raków oraz czekana.

Terminy:
16-18 lutego 2024
1-3 marca 2024

Program

Dzień 1:
06:00 Spotkanie z przewodnikiem IVBV na stacji Shell w Zakopanem, wspólny przejazd na Słowację.
Zajęcia praktyczne:
– techniki poruszania się na nartach skiturowych, podchodzenia, zjazdy
– dojście do Schroniska Zbójnicka Chata
– szkolenie z poruszania się w rakach i z czekanem z nartami przy plecaku, hamowanie czekanem z nartami przy plecaku

Zajęcia teoretyczne:
– poruszanie się w terenie zagrożonym lawinami – unikanie lawin
– czynniki wpływające na zmianę stopnia zagrożenia lawinowego
– analiza stopnia zagrożenia lawinowego

Dzień 2:
Zajęcia praktyczne:
– poruszanie się w terenie zagrożonym lawinami: zależnie od warunków i możliwości grupy wycieczka w rejon Zawraciku Rówieńkowego, Rohatki oraz Świstowego szczytu
– technika zakładania stanowiska dla liny pomocniczej, zjazd na nartach z liną pomocniczą (bez stosowania uprzęży), odzyskiwanie liny pomocniczej

Zajęcia teoretyczne:
– planowanie wycieczki skiturowej, metoda STOP OR GO
– nawigacja, mapa, kompas, altymetr, GPS (praca na wysokiej jakości sprzęcie firmy GARMIN)

Dzień 3:
Zajęcia praktyczne:
– wycieczka skiturowa w terenie wysokogórskim: zależnie od warunków lawinowych i pogodowych szeroko pojęty rejon Zbójnickiej Chaty
– wybór trasy podejścia i zjazdu, zakładanie śladu
– nawigacja w terenie
– zjazd do stacji Hrebienok, wspólny powrót do Zakopanego.

Info

Co zabrać na kurs:
– sprzęt skiturowy: narty, foki, buty, kijki, kask, raki, czekan oraz harszle
– wkładka do śpiwora (w schronisku są koce)
– strój dostosowany do warunków zimowych: bielizna (najlepiej termiczna), spodnie, kurtka, polar, czapka, rękawiczki (dwie pary: cienkie i grube)
– inne: czołówka, okulary przeciwsłoneczne, krem z filtrem uv, gogle, apteczka, termos
– dowód osobisty

Warunki uczestnictwa:
Posiadanie ubrania, obuwia i ekwipunku odpowiedniego do podejmowania działań w Tatrach w okresie zimowym.

Informacje dodatkowe:
– warunkiem odbycia się kursu w podanej cenie jest uczestnictwo sześciu osób,
– w razie nie zgłoszenia się wystarczającej liczby osób na kurs, szkolenie może zostać odwołane, ale nie później niż na 7 dni przed,
– dla grup zorganizowanych istnieje możliwość organizacji kursu w innym terminie,
– organizator zastrzega sobie prawo do odwołania bądź przeniesienia kursu z powodu złych warunków atmosferycznych. W takim przypadku kwota wpłacona za kurs będzie zwrócona lub przeniesiona na wskazany termin.

Zapisy

Trawers Słowackich Tatr Wysokich – Tatrzańska Haute Route

Skiturowe przejście słowackich Tatr Wysokich: trzy dni ambitnych wycieczek przeznaczonych dla zaawansowanych skiturowców, którzy mają już przeszkolenie lawinowe oraz swobodnie poruszają się w trudniejszym terenie w Tatrach. Podczas planowanych wyjść uczestnicy będą doskonalić umiejętności narciarskie oraz weryfikować wiedzę z zakresu zjazdu w terenie nieprzygotowanym oraz wyboru drogi podejścia. Przypomniane będą wszystkie niezbędne elementy skialpinizmu: poruszanie się w rakach, z czekanem, zjazd z liną pomocniczą, zjazdy żlebami o wycenie od 1 do 3.

Trawers to piękna, często wymagająca przygoda, którą przeżyjecie pod okiem naszych doświadczonych Przewodników i odkryjecie Tatry, jakich do tej pory nie znaliście. Polecamy je średnio-zaawansowanym i zaawansowanym narciarzom, którzy marzą o kilku dniach poza cywilizacją…

Wycieczki poprowadzą międzynarodowi Przewodnicy IVBV w dwóch grupach po 4 osoby ( w sumie 8 osób i 2 Przewodników).

Czas trwania: Przejście trwa 3 dni. Pierwszego dnia zajęcia rozpoczynają się o godzinie 6:00 rano. Ostatniego dnia zajęcia trwają do godziny 17:00.

Miejsce:
Wycieczki odbywają się na terenie Tatr Wysokich z noclegami w Chacie Zbójnickiej i Chacie Tery’ego na Słowacji.

Cena: 2750zł + 104,5 Euro bez zniżek/82,5 Euro ze zniżką dla członków klubów PZA/UIAA. Kwota w Euro płatna w gotówce na miejscu, kwotę w złotówkach opłaca się online.

W cenie: transport z Zakopanego na Słowację i z powrotem, wycieczki z przewodnikami IVBV w terenie, sprzęt specjalistyczny (liny, uprzęże),  noclegi, śniadania i obiadokolacje w schroniskach, gadżet 5+ chusta Original Buff oraz ubezpieczenie:  NNW- suma ubezpieczenia 50 000zł; KL- suma ubezpieczenia 800 000zł; odpowiedzialność  cywilna w życiu prywatnym- suma ubezpieczenia 300 000zł  z rozszerzeniem o sporty wysokiego ryzyka. Polisa TUiR Warta SA- Warta Travel.
UWAGA: cena nie zawiera wypożyczenia zestawu skiturowego, kasku, raków, harszli oraz czekana i lawinowego ABC.

Dojazd / dojście do miejsca zbiórki we własnym zakresie. Należy zabrać ze sobą wkładkę bawełnianą zamiast śpiwora, w schroniskach są koce.

Terminy:
13-15 marca 2024
25-27 marca 2024
13-15 kwietnia 2024

Program

Dzień 1:
06:00 Spotkanie na stacji Shell, ul. Chałubińskiego 1, Zakopane
Przejazd na Słowację, do schroniska nad Popradzkim Stawem
Wycieczka: Popradzki Staw – Żelazne Wrota – Rohatka – Zbójnicka Chata.
Nocleg w Zbójnickiej Chacie

Dzień 2:

Wycieczka: Zbójnicka Chata – Zawracik Rówienkowy (zjazd z powrotem) – Czerwona Ławka – Chata Tery’ego
Nocleg w Chacie Tery’ego

Dzień 3:

wycieczka: Chata Tery’ego – Barania przełęcz – zjazd doliną Kieżmarską – Kieżmarskie Żleby.
Powrót wspólnym transportem do Zakopanego.

Info

Co zabrać na kurs:
– sprzęt skiturowy: narty, foki, buty, kijki, kask, raki oraz czekan, harszle
– lawinowe ABC (detektor, sonda, łopata)
– uprząż skiturową lub wspinaczkową (zapewniamy uprząż wspinaczkową w ramach szkolenia)
– strój dostosowany do warunków zimowych: bielizna (najlepiej termiczna), spodnie, kurtka, polar, czapka, rękawiczki (dwie pary: cienkie i grube)
– inne: czołówka, okulary przeciwsłoneczne, krem z filtrem uv, gogle, apteczka, termos, cienki śpiwór
– dowód osobisty

Warunki uczestnictwa:
Posiadanie ubrania, obuwia i ekwipunku odpowiedniego do podejmowania działań w Tatrach w okresie zimowym.

Informacje dodatkowe:
– warunkiem odbycia się wycieczki w podanej cenie jest uczestnictwo czterech osób,
– w razie nie zgłoszenia się wystarczającej liczby osób na wycieczkę, szkolenie może zostać odwołane, ale nie później niż na 7 dni przed,
– organizator zastrzega sobie prawo do odwołania bądź przeniesienia wycieczki z powodu złych warunków atmosferycznych. W takim przypadku kwota wpłacona za kurs będzie zwrócona lub przeniesiona na wskazany termin.