Warsztaty lodowcowe czyli wszystko, o co chcielibyście zapytać przed wyjazdem na lodowiec!

Wychodząc naprzeciw licznym zapytaniom, po sukcesie warsztatu podczas Festiwalu Filmów Górskich w Lądku Zdrój, wraz z firmą Petzl oraz All Mountains  zapraszamy na warsztaty ratownictwa szczelinowego oraz poruszania się po lodowcu.

KTO?

Warsztaty poprowadzi instruktor 5+ Szkoły Górskiej Maciek Ciesielski. Maciek jest od blisko 12 lat międzynarodowym Przewodnikiem IVBV i bardzo dużo czasu spędza działając na lodowcu.

O swoim doświadczeniu mówi tak: „Na swój sposób ratownictwo szczelinowe stało się moim konikiem, przez lata, poprzez wiele zajęć praktycznych z przyszłymi przewodnikami oraz własnymi próbami, minimalizowałem sprzęt jaki muszę ze sobą zabrać i dopracowywałem znane mi techniki. Oczywiście ciągle się uczę, ale skłamałbym, gdybym powiedział, że nie jestem zadowolony z rezultatów jakie osiągnęliśmy przez te wszystkie lata.” Na ostatnich dwóch kursach na międzynarodowych przewodników PSPW, Maciek egzaminował przyszłych przewodników właśnie z tego zagadnienia.

GDZIE?

Oczywiście w ukochanym schronisku w Dolinie Pięciu Stawów. Zdajemy sobie sprawę, iż w naszych Tatrach nie mamy lodowców, ale dzięki znajomości terenu mamy w okolicach schroniska kilka miejsc, które bardzo dobrze imitują szczeliny.

W jakiej formie?

Warsztaty zaczynają się o godz.19.30 wykładem teoretycznym.

• Kolejnego dnia w terenie będą omawiane poszczególne zagadnienia.
  • Na bieżąco będziemy odpowiadać na zadawane pytania i realizować coraz trudniejsze scenariusze.
  • Przypominamy, że zapewniamy cały sprzęt niezbędny  do udziału w zajęciach, ale jeśli macie swój sprzęt osobisty – instruktor prosi o przyniesienie tego, co uważacie, że się Wam przyda na lodowcu (tylko to co macie w domu, nic specjalnie nie kupujcie).

Zagadnienia

• jaki zespół na lodowcu?
  • kiedy wiążemy węzły, jaki i ile?
  • na nartach na lodowcu, jak działamy?
  • użycie linki Rad na lodowcu
  • optymalny sprzęt na lodowiec
  • minimalny sprzęt na lodowiec(dla wspinaczy)
  • samodzielne wychodzenie z szczeliny, współczesna Garda
  • Tibloc – cudowny wynalazek czy zbędny bajer- najczęstsze błędy w użyciu
  • „Szwajcar”
  • Metoda U
  • minimalistycznie i na bogato:-)
  • węzeł, który nas ratuje, a jest przekleństwem, jak sobie z nim poradzić
  • i wiele, wiele innych

Dla kogo?

Zapraszamy oczywiście wszystkich zainteresowanych tym tematem, ale UWAGA!!! nie będziemy tutaj uczyć się wiązać do uprzęży, polecamy więc ten warsztat tym, co już  pewne doświadczenie mają, a w szczególności, jeśli:

• jesteś samodzielnym wspinaczem lub turystą, jeździsz w Alpy, chciałbyś dowiedzieć się o nowościach albo masz po prostu wątpliwości, czy Twoje patenty są dobre?
  • jesteś po kursie turystyki zimowej lub wysokogórskiej, ale na Twoim kursie temat poruszania się po lodowcu i ratownictwa lodowcowego był przedstawiony w niewystarczającym zakresie
  • jesteś narciarzem off-pistowym, coraz częściej myślisz o spróbowaniu swych sił w Alpach, ale zagrożenie wpadnięciem do szczelin jest czymś co się od tego powstrzymuje?

To jest to coś dla Ciebie!

Największą wartością dodaną naszego warsztatu jest możliwość dyskusji na powyższe tematy z kimś, kto  temat zna od podszewki z własnej praktyki i jest na bieżąco ze wszystkimi nowościami.

Do zobaczenia!

Cena: 440 zł

Cena zawiera: szkolenie, ubezpieczenie NNW, sprzęt niezbędny do realizacji zajęć oraz gadżet 5+: chusta Original Buff lub butelka Esbit.

Noclegi oraz wyżywienie płatne są bezpośrednio w schronisku.
Dojazd / dojście do schroniska w Dolinie Pięciu Stawów we własnym zakresie. Istnieje możliwość skorzystania z pakietu zawierającego 1 nocleg i 3 posiłki (kolacja, śniadanie i obiad) w cenie 190 zł.

– posiadanie ubrania, obuwia i ekwipunku odpowiedniego do podejmowania działań w Tatrach w okresie zimowym.
– niepełnoletni są zobowiązani posiadać pisemną zgodę rodziców lub opiekunów na uczestnictwo w szkoleniu.

– warunkiem odbycia się kursu w podanej cenie jest uczestnictwo dziesięciu osób,
– w razie nie zgłoszenia się wystarczającej liczby osób na kurs, szkolenie może zostać odwołane, ale nie później niż na 7 dni przed,
– organizator zastrzega sobie prawo do odwołania bądź przeniesienia kursu z powodu złych warunków atmosferycznych. W takim przypadku kwota wpłacona za kurs będzie zwrócona lub przeniesiona na wskazany termin.

Terminy na sezon 2023/24:
9-10 stycznia
10-11 stycznia